Zaključci i preporuke prvog izdanja Foruma ICT-društvo

Zaključci i preporuke prvog izdanja Foruma ICT-društvo
DepositPhotos

Krajem ožujka u Osijeku je održan Forum ICT-društvo, o čemu smo vas već ranije izvijestili. Ovog tjedna u dopisu su obznanili formalne zaključke i preporuke s tog događaja koje će uputiti mjerodavnim institucijama.

Forum ICT-društvo okupio je oko 120 sudionika koji su kroz četiri panel rasprave i tri izlaganja ponudili rješenja za stvaranje povoljne poduzetničke klime, reformu obrazovnog sustava te poboljšanje strateškog i zakonodavnog okvira za ulaganje i razvoj ICT sektora. Pokrenuta je raspravu o mogućnostima koje nudi ICT za zaustavljanje iseljavanja mladih iz Slavonije i Hrvatske. Osim 18 panelista, troje moderatora i troje izlagača, značajan doprinos konferenciji, zaključcima i preporukama dali su i sudionici koji su se priključili.

Četiri su glavna zaključka s tog događaja. Kao prvo, država treba izdvajati manje novca za kupovinu socijalnog mira, a više za ubrzanje lokalnog razvoja, privlačenje, zadržavanje i poticanje talenata. Također je istaknuto da je stvaranje novih radnih mjesta najbolja demografska politika, a to se može postići uz poticanje inovacija, stvaranje globalno zanimljivih projekata, poreznim poticajima, uklanjanjem barijera poslovanju te aktivnom imigracijskom politikom.

Treći zaključak ističe kako je najveći izazov razvoju poboljšanje obrazovnog sustava. Taj je proces nužan kako bismo mogli stvoriti dovoljan broj domaćih ICT stručnjaka, poboljšati okruženje za privlačenje stranih studenata i visokokvalificiranih inozemnih radnika, uz istovremeno rasterećenje poslovanja od strane države i kvalitetne poticaje poslovanju na lokalnoj razini. Na kraju, među zaključcima se ističe kako država treba kroz dijalog s ključnim sudionicima ubrzano uklanjati administrativne barijere, mijenjati programe i pristup kako bi se u narednom razdoblju povuklo značajno više EU sredstava za ICT sektor.

Kao preporuke, organizatori Foruma ističu njih čak 24. Među njima se nalaze one poput poboljšanja nižih razina obrazovanja, međusektorske povezanosti, decentralizacije države, jednostavnijih procedura i regulacije. Tu su i preporuke vezane uz otvaranje ICT hubova, poboljšanju sustava elektronskih usluga, povećanju izdvajanja za istraživanje i razvoj i još nekolicina drugih, često spominjanih koraka koji bi potaknuli domaće gospodarstvo i pojednostavili djelovanje tvrtki iz ICT sektora.