Većina startupa nada se da će ih netko kupiti

Većina startupa nada se da će ih netko kupiti
Fotolia

Kompanija Snap, koja stoji iza popularne društvene mreže Snapchat, odlučila se krajem siječnja izići na burzu pa u sklopu toga priprema inicijalnu ponudu dionica (IPO), kojom planira prikupiti oko tri milijarde američkih dolara. Također, procjenjuje se da će procijenjena vrijednost kompanije u tom trenutku iznositi oko 25 milijardi dolara.

Zašto je sve to bitno? Zato jer rijetki u industriji koja se bazira na tehnologiji na kraju odluče povući ovakav potez. Većina ipak želi napraviti nešto značajno, biti primjećen i potom čekati da ih preuzme neka veća kompanija, ostavi im udio u njihovu startupu te na taj način osigura do kraja života.

Zato ne čudi što je u posljednjih pet godina zabilježen značajniji izlazak na burzu samo velikana kao Facebook ili Twitter, a na svjetskoj razini treba tome pridodati i Alibabu. Ostatak razmišlja drugačije i Silicon Valley Bank je u svom istraživanju startupa to i dokazao.

Naime, u istraživanju je sudjelovao 941 osnivač startupa u Silicijskoj dolini i njih svega 16 posto ustvrdilo je da im konačni cilj jest IPO. Njih 53 posto želi da ih netko preuzme, njih 18 posto želi ostati samostalno i sjeni, a njih 13 posto ne zna što će u konačnici napraviti.