Većina današnjih poslovanja temeljenih na aplikacijama nisu održiva

Većina današnjih poslovanja temeljenih na aplikacijama nisu održiva
Fotolia

Iako svjedočimo konstantnom rastu ponude aplikacija za iOS, Android i Windows Phone, podaci pokazuju da to ipak nije održivi posao za njihove "tvorce". Više od polovice ih u ovom trenutku ne zarađuje ni pet stotina dolara na mjesec od prodaje aplikacija!

Točnije, točno pedeset posto njih je na toj granici, ili ispod nje, ukoliko govorimo o iOS sustavu. Na Androidu je još i gore, njih 64 posto je ispod ili na razini te granice od pet stotina dolara mjesečne zarade na aplikaciji koju nude korisnicima. Da to nije neko "mutno" istraživanje pokazuje podatak da je provedeno u 137 zemalja svijeta i na više od deset tisuća dizajnera aplikacija u periodu od pet tjedana.

To znači da dobro živi samo 1,6 posto uključenih u posao s aplikacijama, što bi značilo da aktivisti pokreta Occupy Wall Street nisu toliko u krivu kad kažu da jedan posto najbogatijih kontrolira svjetsku ekonomiju. Očito je tako i u svijetu aplikacija!

Šalu na stranu, dizajnerima aplikacija nije lako jer troše mnogo vremena i sredstava kako bi prezentirali i plasirali aplikaciju, a potom su ostavljeni na milost i nemilost sve brojnijeg, zahtjevnijeg, konkurentnijeg i nestrpljivijeg tržišta. S vremenom, sigurno će se stvari promijeniti na način da više nećemo imati toliko aplikacija ili da više neće biti toliko dizajnera koji misle živjeti od aplikacija.

U ovom trenutku njih 47 posto nema ništa, ili ima manje od stotinu dolara mjesečno. Preciznije, 24 posto ništa ne zarađuje, a 23 posto manje od stotinu dolara. Njih 22 posto zarađuje između pet stotina i tisuću dolara, 19 posto ih je na tisuću do deset tisuća dolara mjesečno, njih 12 posto više od deset tisuća, a samo 1,6 posto više od pola milijuna dolara mjesečno. Kada govorimo o onima iznad deset tisuća dolara, njih 17 posto je za iOS, a devet posto je za Android.

Nije baš profitabilan posao, ali je kao i sve gdje je konkurencija. Kao sport poput nogometa, konkurencija je jaka, put do uspjeha je težak, ali najbolje se nagrađuje. Samo u Sjedinjenim Američkim Državama najpopularnijih stotinu aplikacija dnevno zaradi u prosjeku deset tisuća dolara. To je dovoljan motiv za onih pedeset ili 64 posto koji trenutno jedva preživljavaju.