Uberu rasli prihodi, ali i gubitak

Uberu rasli prihodi, ali i gubitak
Antonio Jularić

Teška i iznimno izazovna je bila 2017. godina za „najveći svjetski startup“. Uber je tijekom prošle godine pretrpio mnoge udarce, neke poraze i brojne promjene, ali je uspio povećati prihode. Ipak, manje su bili uspješni kada je u pitanju obuzdavanje gubitaka.

Prilagođeni poslovni prihodi u zadnjem kvartalu 2017. rasli su za 61 posto na godišnjoj razini i iznosili su 2,22 milijarde dolara. U tom je periodu ukupna vrijednost obavljenih usluga iznosila 11 milijardi. Na razini cijele prošle godine prihodi su iznosili 7,5 milijardi dolara. No, tvrtka je ujedno prijavila i gubitak od čak 4,5 milijarde.

Taj je gubitak iskazan općeprihvaćenim principima knjigovodstva te se u ukupan gubitak računaju otpisi kao i troškovi sudskih sporova koji su, u Uberovom slučaju, astronomski. No, Uber ipak ističe značajno manji iznos gubitka od 2,2 milijarde. Pitate se gdje je nestalo više od pet milijardi gubitaka? Oni vode knjige tako što ne računaju troškove suđenja, poreze, kompenzacije za dionice, kamate i brojne druge troškove.

Ipak, podatak koji donekle može oslikati koliko je uspješna ili neuspješna bila godina je onaj o stanju gotovine, a nje je Uber na kraju prošle godine imao oko šest milijardi, odnosno 13 posto manje nego godinu ranije. Također treba naglasiti kako je iznimno teško usporediti poslovanje u 2016. s onim u prethodnoj godini. Premda Uber nije javno izlistana tvrtka, ipak objavljuju financijska izvješća, a način vođenja knjiga u protekle dvije godine su uspjeli značajno promijeniti.

Upravo je zbog toga nemoguće napraviti realnu usporedbu iz dostupnih podataka. Uostalom, još 2016. bili su prisiljeni napustiti neka tržišta, u prvom redu ono u Kini gdje ih je potpuno istisnuo Didi, ali su i tijekom 2017. značajno promijenili svoju prisutnost u nekim drugim zemljama, primjerice u Rusiji gdje su spojili poslovanje s Yandexom.