U trećem kvartalu isporučeno 53 milijuna tableta, no rast je „slabašnih“ 11,5 posto

U trećem kvartalu isporučeno 53 milijuna tableta, no rast je „slabašnih“ 11,5 posto

Tržište tableta možda se oporavlja, ako je vjerovati podacima za treći kvartal ove godine, koji pokazuju rast od 11,5 posto i 53 milijuna isporuka. Nažalost, to još nije dovoljno da bi zadovoljilo izrazito konkurentsko i „zagušeno“ tržište.

Svejedno, ovih 11,5 posto više je od prognoza Gartnera, koje su pokazivale maksimalno 11 posto. Nisu dovoljno dobro procijenili početak školske godine, kad se u Sjedinjenim Američkim Državama tableti odlično prodaju. Točnije, za 18 posto bolje nego u isto vrijeme prošle godine.

Proizvođači unatoč svemu negoduju jer ne znaju kako promijeniti navike kupaca, koji sve duže koriste jedan te isti uređaj i samim time usporavaju rast tržišta do razina otprije dvije godine, kad se mislilo da će do 2015. godine biti isporučeno pola milijarde tableta. No te prognoze temeljile su se na podacima koji su vrijedili u odnosu na godinu prije pa ne treba čuditi što su stvarne brojke upola manje i u ovom je kvartalu, primjerice, isporučeno 53,8 milijuna tableta.

Uređaji su kvalitetniji, a pametni telefoni i phableti nadomještaju potrebe koje možda tableti ne bi mogli. Naravno, uz to su tableti prevelik trošak pa nema smisla mijenjati ih iz mode, služe i nakon dvije godine jednako dobro. Ali ako se kompanije kao Apple odluče spustiti cijenu i do 150 dolara možda nade ima.

I kad se spominje Apple, drži suvereno vrh ljestvice kompanija koje su prodale najviše tableta. No to im neće sigurno izmamiti osmijeh na lice jer u odnosu na prošlu godinu bilježe 12,8 posto pada, što je najviše na cijeloj listi. Zapravo, jedino još ASUS bilježi pad, ali od 0,9 posto. Ipak, s druge strane, Apple i uz toliki pad (kao i rast Samsunga) bilježi skoro sedam posto rasta u udjelu na tržištu. S prošlogodišnjih 22,8 posto "skočio" je na 29.2 posto. Samsung pak bilježi 19,3 posto u odnosu na prošlogodišnjih 18,3 posto, a uz sve to bilježi i rast od 5,6 posto. Na trećem mjestu je spomenuti ASUS s udjelom od 7,4 posto, na četvrom Lenovo s rastom od 30,6 posto i udjelom na tržištu od 4,8 posto, a najpozotivnije iznenađenje je Radio Corporation of America (RCA) s rastom od 194 posto i udjelom od 1,8 posto na tržištu.