U hrvatske startupe u 2014. uloženo 20 milijuna eura

U hrvatske startupe u 2014. uloženo 20 milijuna eura
Fotolia

O tome privlače li hrvatski tehnološki startupi inozemne i domaće investicije, što je faktor njihovog uspjeha i kakve su investicije u hrvatske startupe u odnosu na zemlje u regiji razgovaralo se u učilištu Algebra na današnjoj novinskoj konferenciji i panelu kojima je povod bio objava rezultata regionalnog istraživanja o trendovima investicija u hrvatske tehnološke startupe tijekom 2014. godine.

Regionalno istraživanje kojim je obuhvaćena i Srbija, pokrenulo je portal Netokracija u suradnji s regionalnim investicijskim fondom StartLabs sa sjedištem u San Franciscu, a s ciljem podizanja svijesti o investicijama u domaće startup tvrtke te dostupnošću kapitala na ovim prostorima.

Istraživanje je pokazalo da su investicije u Hrvatske startupe u 2013. godini iznosile sveukupno 2.180.000 eura. Samo godinu dana kasnije taj se broj gotovo udeseterostručio, pa je tako 2014. godina zatvorena sa 21.206.023 eura ulaganja.

U top pet investicija ušli su Rimac Automobili s 10 milijuna eura investicije, slijedi Bellabeat sa 6,5 milijuna eura, Farmeron s 2,3 milijuna, Repsly s nešto više od milijun eura investicije te Teddy the Guardian s aproksimativno 350 tisuća eura ulaganja.

Od 19 startupa koji su dobili neku vrstu ulaganja u 2014. godini, prema dostupnim podacima,  njih ukupno 7 koji čine 37% razvija hardverske proizvode. To su Rimac Automobili, Bellabeat, Teddy The Guardian, Serwantess, u:Plug, Hypersfera i ThiefScry.

Pa ipak, softverski projekti, koji čine 68,5% hrvatskih startupa u koje je uloženo u 2014. godini, zaslužni su tek za 20% od uložene sume - 80% sveukupnog iznosa investicija u hrvatske startupe prošle je godine dobilo upravo ovih 6 hardverskih projekata.

Prema istraživanju, brojčano je najviše ulaganja stiglo iz Europe, njih 12, u sveukupnom iznosu od 766.454 eura, što iznosi 3,6% sveukupne investicije. Iz Sjedinjenih Američkih Država stiglo je 38% sveukupnog iznosa investicija u hrvatske startup tvrtke, dok je najviše ulaganja došlo iz Azije. Kineske investicije u dva startupa pokrivaju aproksimativno 58,4% sveukupne uložene sume u 2014. godini.

Prema dostupnim informacijama, iz Hrvatske su u hrvatske startupe stigle samo dvije investicije, i to one privatnih ulagača. Nenad Bakić uložio je u riječku tvrtku E-glas, koja razvija Serwantess, sustav za upravljanje domom glasovnim naredbama namijenjen nepokretnim i teško pokretnim osobama, dok je Teo Valić uložio u hardverski startup koji se bavi razvojem dronova - Hypersferu.

Zanimljivo je i da se slovenski, srpski i hrvatski startup ekosustavi razlikuju po visini investicija uloženih u lokalne startupe, ali i po njihovoj strukturi. Slovenija daleko prednjači, sa 60.855.500 eura koje su startupi prikupili, slijedi Hrvatska s 21.156.023, a potom Srbija s 9.470.262 eura ulaganja.

Tvrtke koje su dobile investicije u 2014. godini su Rimac automobili, Bellabeat, Farmeron, Repsly, Teddy The Guardian, CodeAnywhere, Madbarz, Agrivi, Cinexio, Ironward, Greenpie, Oradian, Serwantess, u:Plug, Hipersfera, ThiefScry, Colomb.io, ZZZApp i Drive Angel.