Tržište Interneta stvari do 2021. vrijedit će 1,1 bilijuna dolara

Tržište Interneta stvari do 2021. vrijedit će 1,1 bilijuna dolara
DepositPhotos

Internet stvari (IoT) raste konstantno, a s dolaskom mobilne mreže pete generacije (5G), stvari će krenuti nevjerojatnom brzinom prema naprijed pa IDC procjenjuje da će kompletno tržište koje ga se tiče do 2021. godine vrijediti 1,1 bilijuna američkih dolara.

Zato se kompanije odavno pripremaju za novo stanje stvari i u digitalnoj transformaciji IoT je nešto neizbježno, nešto izrazito potrebno i kao nekad s cloudom - tko napravi tranziciju na najbolji način, imat će prednost pred ostalima. Samim time i više novca!

Od kompletne vrijednosti, IDC procjenjuje da će 239 milijardi dolara otpasti na hardver, dok će ostatak pripasti uslugama, softveru i povezivosti. Što se pak tiče 2018. godine, IDC tvrdi da će IoT tržište "pogoditi" investicije od 189 milijardi dolara u razne IoT proizvode i softver dok će ukupna vrijednost IoT tržišta dogodine vrijediti 772,5 milijarde u odnosu na 674 milijardi iz ove godine.

Naime, za četiri godine će na tržištu biti 50 milijardi IoT uređaja, što ostavlja prostora za ostvarenje sjajnog poslovngo rezultata. Ali, samo oni najbolji stavit će ruke na veći dio kolača i pripreme su odavno počele, kao i sama digitalna transformacija. A ona će donijeti instant napredak.

Samo, problem je što ne ne postoje postavljeni standardi koji bi osiguravali neometan rad više uređaja odjednom, potrebni su protokoli, regulative i suradnja operatera međusobno. Uz to, potrebna je bolja infrastruktura i znatno brže internetske konekcije.

O svemu tome se nije mislilo jer lako je povezati termometar ili neki manji uređaj s pametnim telefonom, ali ukoliko želite kontrolu nad svim uređajima, potrebno je nešto više, kompliciranije i trenutno podosta neizvedivo.

Ali, s 5G će sigurno sve krenuti prema naprijed, ne bi inače ozbiljna institucija kao IDC donosila tako optimistične prognoze, one svakako imaju temelje...