Toshiba pronašla kupca za najvredniji dio kompanije

Toshiba pronašla kupca za najvredniji dio kompanije
Dražen Tomić / Tomich Productions

Toshiba je odabrala kupca za najvredniji dio svog poslovanja kojeg moraju prodati kako bi izbjegli dodatne posljedice lošeg posla s nuklearnom energijom. Japanski je konglomerat odlučio kako je najbolja (politički najprihvatljivija) ponuda koju je podnijela grupa investitora na čelu s Bain Capitalom i japanskim ulagačima.

Želja Toshibe i njihovih novih poslovnih partnera je da se posao dogovori do 28. lipnja te da proces prodaje bude zaključen najkasnije u ožujku sljedeće godine. Konzorcij ulagača je objavio kako će za atraktivnu poslovnu jedinicu posrnule japanske kompanije platiti 19 milijardi američkih dolara.

"Donesena je odluka kako je ponuda odabranog konzorcija bila najbolja, ne samo u financijskom smislu, nego i po pitanju mogućnosti provedbe dogovora, zadržavanja radnika i održavanja važne proizvodnje u Japanu, stoji u priopćenju Toshibe.

Postizanju dogovora zasigurno je doprinijela politika. Japan nije htio da vrijedni posao proizvodnje memorijskih čipova dođe u ruke stranaca, a u tomu su ih podržavali i Amerikanci. Presudno je, očito, bilo to što su uz američki Bain Capital ulagači Innovation Network Corp. of Japan i Development Bank of Japan, investitori koji su po volji japanskoj vladi. Japanski ministar ekonomije, trgovine i industrije Hiroshige Seko pozdravio je odluku Toshibe.

Investitori će ipak, barem manjim dijelom, osim Amerikanaca biti iz inozemstva. U konzorciju se, naime, nalazi korejski proizvođač memorije SK Hynix koji je ranije razmišljao o ponudi u kojoj bi oni vodili glavnu riječ. Prema neslužbenim informacijama, Hynix ipak ne bi trebao igrati značajniju ulogu u konzorciju. Bain, INCJ i DBJ će davati novac i ekvivalente, dok bi, prema tim informacijama, Hynix trebao samo davati zajmove, između ostalog i kako bi izbjegli probleme s regulatorima tržišta.

Treba imati na umu kako još ništa nije gotovo i da priča oko Toshibe zasigurno neće samo tako biti okončana. U igri je i Western Digital koji je partner u biznisu koji se prodaje nakon što je prošle godine preuzeo SanDisk. Američka tvrtka nakon tog preuzimanja nije imala dovoljno novca kako bi samostalno ili na čelu grupacije preuzela atraktivno poslovnu jedinicu pa su pokušali zaustaviti prodaju.

Uzimajući u obzir partnerski odnos koji su naslijedili od SanDiska, Western Digital je pokrenuo spor pred američkim sudom kako bi se zaustavio proces prodaje. Hoće li do toga doista i doći teško je predvidjeti premda ne bi bilo nelogično očekivati da će stav američkog suda biti naklonjen domaćoj kompaniji. Toshiba pak tvrdi kako niti jedan dio partnerskog ugovora sa SanDiskom ne priječi proces prodaje proizvodnje memorijskih čipova.