Tehnološki giganti su u prvom kvartalu 2017. preuzeli čak 34 startupa koji se bave umjetnom inteligencijom

Tehnološki giganti su u prvom kvartalu 2017. preuzeli čak 34 startupa koji se bave umjetnom inteligencijom
Pixabay

Najveće kompanije svijeta kao strategiju svog poslovanja od pamtivijeka imaju preuzimanje manjih kompanija, koje potom integriraju u svoje poslovanje te iskoriste na najbolji mogući način. To tako funkcionira i nije nimalo čudno, ali aktivnosti po tom pitanju pokazuju u kojem se smjeru tržište kreće. Primjerice, u prvom kvartalu ove godine, tehnološki su divovi preuzeli 34 startupa koji se bave umjetnom inteligencijom (AI)!

To je dvostruko više nego u istom razdoblju prošle godine. Naravno, umjetna inteligencija smjer je koji treba zauzeti, budućnost je industrije i normalno je da se najveće kompanije na tržištu trude napraviti iskorak. U tome im svakako mogu pomoći startupi, načinjeni od strane entuzijasta prepunih ideja, inovacija, motiva i ambicija.

A kao najaktivniji po pitanju preuzimanja bio je Google, koji je "pod sebe uzeo" 11 AI startupa od 2012., što je više no preuzimanja od strane Applea, Facebooka ili Intela. Ali, nisu to jedine kompanije koje se bave umjetnom inteligencijom. Primjerice, najveće zabilježeno poslovanje po ovom pitanju u prvom kvartalu bilo je ono od strane Ford Motor Company, kad je za milijardu američkih dolara preuzeo Argo AI, osnovan od strane bivših izvršnih direktora u Googleu i Uberu.

Također, svjesni su u startupima da nema smisla natjecati se s najvećima na komercijalnom tržištu, zato se bave specifičnijim stvarima, kao trgovina, financije, zdravstvo... i pomacima na tom polju dolaze na radar najvećih, koji potom odluče one koji vrijede preuzeti i zapravo im ostaviti podosta slobode.

Svi su time na dobitku jer startupi dobiju praktički neograničene resurse, logistiku i uvjete kakve nisu imali, dok velike kompanije dobiju priliku za napredak na poljima kojima se ili ne stignu baviti ili su im jednostavno potpuno promakla.