Svaka četvrta kompanija kasni s digitalizacijom poslovanja

Svaka četvrta kompanija kasni s digitalizacijom poslovanja
Fotolia

Europske kompanije osjetno zaostaju u digitalizaciji poslovanja u odnosu na američke, pokazala je usporedna analiza The Boston Consulting Group. Ta je analitička kuća organizirala anketu među 1300 američkih i europskih kompanija koje su odgovarale o tome koliko daleko su došle u digitalizaciji svog poslovanja. Dok su najuspješnije među njima značajno odmaknule, čak svaka četvrta kompanija koja je sudjelovala u istraživanju riskira propustiti digitalizaciju poslovanja.

Istraživanje je temeljeno je na Digital Acceleration Indexu (DAI), koji je baziran na samoprocjeni kompanija o tome kolika im je „digitalna zrelost“, u 27 dimenzija digitalnog poslovanja. Kompanije koje na indeksu imaju rezultat između 67 i 100 DAI bodova ocijenjene su kao predvodnici, dok su kompanije s 43 DAI boda ili manje ocijenjene kao one koje zaostaju. Prema anketi, u Sjedinjenim Državama je čak 20 posto više predvodnika digitalizacije nego u Europi. Ukupno, 28 posto američkih kompanija iz ankete su digitalni šampioni, dok ih je 23 posto onih koje zaostaju. U Europi, 23 posto kompanija su šampioni, a zaostaje ih 25 posto.

Američki šampioni uspješno sami stvaraju disrupcije kojima mijenjaju svoje poslovne modele ili ih iz temelja iznova izmišljaju. Američke kompanije su od europskih bolje i u stvaranju digitalnih akceleratora, centara koji upravljaju procesom digitalizacije poslovanja, gdje američke tvrtke bilježe 85 DAI bodova u odnosu na 80 europskih. U ostvarivanju izravne financijske koristi iz digitalizacije, američke kompanije su imale 78 bodova, a europske 72 boda.

Kao rezultat analize, autori su zaključili kako je digitalni razvoj kompanija ipak više povezan s industrijama u kojima posluju nego sa zemljom iz koje dolaze, jer imaju slične početne točke poslovanja i sličan afinitet za digitalizaciju. Nije iznenađenje kako su telekomunikacije i tehnološke industrije najnaprednije. Druge industrije tek trebaju naučiti digitalne taktike koje tehnološke kompanije i telekomi koriste i koje su postale integralne u njihovom stvaranju nove vrijednosti.

Šampioni digitalizacije ističu kako im je primarni cilj proširiti svoju digitaliziranu proizvodnju i učiniti svoj IT učinkovitijim do 2020. godine. Od kompanija koje zaostaju, mnoge ističu kako se žele usmjeriti na digitalizaciju svojih poslovnih procesa. U isto vrijeme, žele proširiti i komunikaciju s kupcima putem digitalnih kanala, korištenjem podataka o tim kupcima.