Središnja i istočna Europa postaju vrlo zanimljivo tržište za proizvođače mobilnih uređaja

Središnja i istočna Europa postaju vrlo zanimljivo tržište za proizvođače mobilnih uređaja
Fotolia

Središnja i istočna Europa (CEE) praktički su oduvijek u nekakvoj sjeni zapadnijeg dijela Starog kontinenta, no to se napokon mijenja jer su proizvođači mobilnih uređaja otkrili priliku profitirati upravo na tom području. Ne misli se tu na neke rekorde u prodaji uređaja već u otvaranju podružnica kako bi se preko tih dijelova Europe osvojili bogatiji zapadni dio.

Uostalom, slično su odavno napravili proizvođači automobila, osobnih računala i mnogih drugih grana industrija koje postoje. Primjerice, Rumunjska je postala glavno odredište tog dijela Europe i čak 36 posto kompanija tamo vezano je uz mobilne uređaje i općenito strategiju vezanju uz njihovo poslovanje. Osim njih, iznimno su zastupljeni Poljska,Češka i Slovačka. Tu je riječ o 149 milijuna ljudi jer osim navedenih zemalja CEE čine još Hrvatska, Litva, Latvija. Bugarska, Estonija, Srbija, Albanija, Crna Gora, Slovenija, Kosovo i Makedonija.

Dakle, mogućnosti su ogromne, a i radna snaga je mnogo jeftinija nego u zapadnijim dijelovima Europe. Sad samo treba slijediti primjer Rumunjske na području IT outsourcinga, u koji se mnogo ulagalo od strane tamošnjih vlasti pa je Rumunjska postala "europska Indija". Cijene, brzina, povezanost i logistika koju imaju tvrtke u Rumunjskoj nemjerljive su s ostalima zato što se posljednjih deset godina IT sektor u rumunjskom gospodarstvu i ekonomiji održava prvenstveno zahvaljujući tvrtkama koje se bave outsourcingom. Postali su toliko uhodani da je to nevjerojatno.

Uvjeti za rad u tim tvrtkama su letvicu postavili jako visoko. Znanje engleskog i njemačkog je kriterij koji svi moraju ispunjavati, a poželjno je da zaposlenici znaju još francuski i talijanski. Naravno, to ruši niz prepreka i približava klijente. Ne treba ni pričati da su diplome s najvažnijih europskih sveučilišta također česta pojava u rumunjskim outsourcing kompanijama, a da ne pričamo o diplomama s njihovim domaćih fakulteta. To sve je Rumunjskoj donijelo 1,4 milijarde eura u 2013. godini, što je za 27 posto više nego u 2012.

Stoga ne čudi kad IDC pokaže istraživanje u kojem trenutno 38 posto kompanija koje posluju na mobilnom tržištu imaju plan razvoja, ili su se već razvile, na području CEE. Također, unutar dvije godine to će se povećati za 50 posto. Od toga 75 posto poslovanja otpada na pametne telefone, a potom na aplikacije, softver ili hardver. Dakle, ovaj dio Europe doživjet će procvat, odnosno proćivljava ga, a nadajmo se da će uskoro svoje mjesto u tome pronaći i Hrvatska, koja kao članica Europske unije i geografski položaj svakako može biti zanimljiva mnogima.