Skupina predvođena Bainom kupuje Toshibinu jedinicu proizvodnje memorije

Skupina predvođena Bainom kupuje Toshibinu jedinicu proizvodnje memorije
Dražen Tomić / Tomich Productions

Uprava Toshibe odlučila je prodati najvredniji dio svog poslovanja, jedinicu koja se bavi proizvodnjom memorijskih čipova, skupini investitora koju predvodi japanski Bain Capital. Cijeli posao vrijedan je dva bilijuna jena, odnosno 18 milijardi dolara.

Time je okončana prava poslovna 'sapunica' koja je trajala više od osam mjeseci. Konzorcij predvođen Bainom sastoji se od japanskih i stranih tvrtki među kojima se nalazi i Toshiba koja će reinvestirati 350 milijardi jena. Prema informacijama ljudi bliskih upravi Toshibe, Apple, Dell, Hynix i japanska Hoya pružit će financijsku potporu u obavljanju kupovine. Presudnu ulogu u donošenju odluke o prodaji tom konzorciju donijelo je uključivanje Applea.

Apple je ponajprije zainteresiran za ovo ulaganje zbog flash memorijskih čipova koji su ključni za njihove uređaje. Mali broj tvrtki u svijetu bavi se proizvodnjom najnovijih memorijskih čipova, a uvjerljivo vodeća kompanija u tom segmentu je korejski Samsung. Teško je bilo očekivati da će generalni direktor Applea Tim Cook mirno promatrati što se događa s Toshibom kada glavnu riječ u tom dijelu vodi njihov ljuti rival. Stoga je jasan njihov interes da ta poslovna jedinica Toshibe nastavi sa 'zdravim' poslovanjem.

Cijeli je problem, podsjećamo, nastao zbog bankrota američke tvrtke Westinghouse, vodeće u izgradnji nuklearnih elektrana, koju je prije desetak godina kupila upravo Toshiba. Osim što traži kupca za Westinghouse, Toshiba je bila prisiljena prodati najprofitabilniji dio svog poslovanja kako bi i sama izbjegla bankot i delistiranje s tokijske burze. Cijelu priču pratio je gotovo nevjerojatan niz događaja u maniri jeftinih televizijskih 'trakavica'.

Najveći se problem pojavio u odnosima s Western Digitalom, vodećom tvrtkom u proizvodnji tvrdih diskova koja je prošle godine kupila SanDisk i tako postala Toshibin partner u proizvodnji naprednih memorijskih čipova. Western Digital ispraznio je zalihe novca prilikom kupovine SanDiska, ali nije htio da netko drugi kupi taj dio poslovanja. Budući da su odnosi s upravom Toshibe 'zahladili', cijela je priča eskalirala do sudske razine, budući da WDC smatra kako oni, kao partneri u poslu, imaju pravo prvokupa.

Kao dio odluke o prihvaćanju Bainove ponude, dvije su strane postigle dogovor koji će ovisiti o odluci suda u Kaliforniji. Ne bude li spor riješen do zaključenja posla, tri zajedničke poslovne jedinice s Western Digitalom neće biti u konačnici prodane, a cijena će biti korigirana. No to ne bi trebalo previše utjecati na konačni iznos budući da ta tri postrojenja, prema riječima neimenovanih izvora bliskih upravi Toshibe, vrijede tek oko pet posto cijelog poslovanja s čipovima.