Samo 40 posto organizacija implementira uspješnu strategiju upravljanja vlastitim podacima

Samo 40 posto organizacija implementira uspješnu strategiju upravljanja vlastitim podacima

Tvrtka Veritas Technologies objavila je rezultate istraživanja koje rasvjetljava najučinkovitiju praksu u području upravljanja podacima. Uspješno implementirani postupci upravljanja podacima omogućavaju organizacijama da iz podataka koje posjeduju izvuku što je moguće više korisnih informacija, a da istovremeno smanje povezane rizike i troškove.

Istraživanje je otkrilo kako 94 posto organizacija ima program upravljanja podacima ili ga planiraju uskoro implementirati. Međutim, za samo 40 posto organizacija može se smatrati da su vodeće u tom području. U partnerstvu s Ipsosom Veritas je istražio globalni presjek profesionalaca koji rade u IT-u i području sigurnosti te onih koji se bave pravnim poslovima iz ukupno 481 organizacije. Cilj je bio utvrditi koje alate i taktike koriste i kako ostvaruju prednosti za svoje poslovanje zahvaljujući uspješno implementiranim politikama upravljanja podacima.

Pokazalo se kako organizacije koriste različite pristupe. Od 18 alata i 14 taktika, koji su bili uključeni u istraživanje, zaključeno je kako se koriste u 60 posto ili više organizacija. 87 posto ispitanika primjenjuje arhiviranje datoteka a 86 posto arhivira e-mail poruke. Nadalje 88 posto organizacija izrađuje vlastite formalne politike, a 84 posto njih obrazuje zaposlenike i govori im što su primjeri dobre prakse. Međutim, obje taktike zahtijevaju pristanak krajnjih korisnika i individualni trud umjesto automatizacije, zbog čega je usklađivanje mnogo zahtjevnije no što bi trebalo biti.

Tvrtke koje su ostvarile najbolji rezultat one su koje razumiju koju vrstu podataka čuvaju i kakva je relativna važnost tih podataka. 72 posto provodi analize kako bi spriječilo gomilanje datoteka koje nisu važne za poslovanje, dok samo 29 posto tvrtki koje su se loše plasirale u istraživanju koristi istu tehniku. 66 posto dobro plasiranih mjeri količinu podataka koji se mogu smatrati suvišnima, dok s druge strane samo 23 posto tvrtki s dna ljestvice čini isto. Istovremeno, 62 posto poduzeća koja najbolje pristupaju ovom problemu dodjeljuje ocjene rizika svim podacima koje čuvaju, što s druge strane čini samo 29 posto slabije plasiranih tvrtki.

Iz istraživanja je vidljivo da bolje plasirane tvrtke bolje koriste razne alate i taktike u području upravljanja podacima i njihove analize pa nije iznenađujuće da su one 39 posto bolje u brisanju bezvrijednih podataka, odnosno 38 posto bolje u određivanju vrijednosti pojedinih podataka. Organizacije s dobrim politikama vezanim uz upravljanje podacima su 36 posto bolje u suzbijanju nekontroliranog rasta količine podataka.