Regulatorna tijela EU pri završetku istrage Googlea

Regulatorna tijela EU pri završetku istrage Googlea
Fotolia

Europska unija i Google vode dugotrajan proces vezan uz navodnu zlouporabu Android operativnog sustava, zbog čega bi ponajveća kompanije svijeta mogla platiti do devet milijardi američkih dolara kazne. No, realnije je da će u slučaju optužujuće presude od strane europskih regulatornih tijela ipak biti oko jedne milijarde.

To je i dalje enormna kazna i zato svi pozorno prate što se događa i kad bi cijela priča mogla biti gotova. A mogla bi biti gotova uskoro, u narednih nekoliko mjeseci. Barem je tako rekao vodeći ekonomski stručnjak u Europskoj komisiji, Tommaso Valletti. Naravno, s obzirom da nije definiran datum, pa ni mjesec kad će stići odluka, ništa se ne može govoriti sa sigurnošću. Moguće je da sve skupa bude gotovo i za 11 mjeseci.

U optužbi je navedeno da je Google zlouporabio dominantnu poziciju operativnog sustava Android, zbog čega je reagiralo antimonopolsko vijeće Europske unije. Google je sklopio nekoliko spornih ugovora s proizvođačima telefona i operaterima mobilnih mreža. Ovo je jedan od najozbiljnijih izazova s kojim se suočava Google, još od afere s online oglašavanjem.

Također, uz mogućih devet milijardi dolara, što je deset posto prihoda i samim time maksimalna moguća kazna za ovu vrstu prekršaja, Google bi mogao platiti još toliko jer ga se tereti za identičnu povredu pravila tržišta vezanih uz poslovanje s oglasima i internetskom tražilicom.

Samo, rezime te optužnice ipak će potrajati još neko vrijeme jer proces se vodi već pet godina i nije se previše pomaknuo ni u kojem smjeru. Pokušao se Google i nagoditi, ali odbijen je u tri navrata od 2010. godine.

Očito na taj način i posluju, kroz nagodbe, dogovore i izbjegavanje osnovnih zadaća u poslu. U Europskoj uniji to tako ne funkcionira baš na taj način...