Rast prihoda i dobiti Ericsson Nikole Tesle u 2016. godini

Rast prihoda i dobiti Ericsson Nikole Tesle u 2016. godini
Dražen Tomić

Ericsson Nikola Tesla Grupa u 2016. nastavila je niz uspješnih poslovnih godina. Prihodi od prodaje bilježe porast od 16,7 posto u odnosu na prethodnu godinu zahvaljujući snažnom porastu prihoda na tržištu Zajednice Neovisnih Država i kontinuiranom rastu prihoda na Ericssonovu tržištu, istaknula je predstavljajući rezultate predsjednica kompanije  Gordana Kovačević.

„Ono po čemu ćemo pamtiti 2016. godinu svakako je potpisivanje značajnih ugovora na izvoznim tržištima s tri nova kupca: BeCloudom u Bjelorusiji, Ucomom u Armeniji i Ministarstvom zdravstva u Kazahstanu. Radi se o zahtjevnim projektima u području LTE tehnologije i informatizacije zdravstva“, ističe Gordana Kovačević.

Operativna dobit porasla je 24,3 posto, dok je neto dobit porasla 21,2 posto u odnosu na prethodnu godinu. Bruto marža i dalje je pod pritiskom zbog asortimana prodanih proizvoda i usluga, kontinuiranog pritiska na cijene te zahtjevnih projekata na izvoznim tržištima.

Financijski rezultati i dalje su vrlo snažni. Operativna dobit porasla je 24,3 posto, dok je neto dobit porasla 21,2 posto u odnosu na prethodnu godinu. Bruto marža i dalje je pod pritiskom zbog asortimana prodanih proizvoda i usluga, kontinuiranog pritiska na cijene te zahtjevnih projekata na izvoznim tržištima.

Doprinos Ericsson Nikola Tesla Servisa prihodima u ovom tržišnom segmentu iznosi 182,7 milijuna kuna (2015: 181,8 milijuna kuna). Usmjerenost na kontrolu troškova kroz program troškovne učinkovitosti i operativne izvrsnosti donijela je dobre uštede. Prodajni i administrativni troškovi bilježe smanjenje od 5,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ostvaren je i solidan novčani tok od poslovnih aktivnosti u iznosu od 187 milijuna kuna tako da su ukupna novčana sredstava, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, na razini prethodne godine te iznose 287,7 milijuna kuna. Učinkovitost obrtnog kapitala mjerena u danima vezivanja obrtnih sredstava dodatno je poboljšana te iznosi 26 dana. Stopa konverzije novca je visokih 97 posto.

„Naša usmjerenost na kontrolu troškova kroz program troškovne učinkovitosti i operativne izvrsnosti donijela je dobre uštede. Prodajni i administrativni troškovi bilježe smanjenje od 5,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ostvaren je i solidan novčani tok od poslovnih aktivnosti u iznosu od 187 milijuna kuna tako da su ukupna novčana sredstava, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, na razini prethodne godine te iznose 287,7 milijuna kuna. Učinkovitost obrtnog kapitala mjerena u danima vezivanja obrtnih sredstava dodatno je poboljšana te iznosi 26 dana. Stopa konverzije novca je visokih 97 posto“, pojašnjava Gordana Kovačević.

I dalje su  najveći razvojno-istraživački centar u Hrvatskoj u kojem trenutačno radi preko 1.200 zaposlenika, dok na razini Ericsson Nikola Tesla Grupe imamo gotovo 3.000 zaposlenika. Zadržali smo poziciju najvećeg izvoznika u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama i zasigurno najvećeg izvoznika znanja u Hrvatskoj.

Na tržištima Jugoistočne Europe bilježi se pad prihoda od prodaje uslijed negativnih ekonomskih kretanja i političkih previranja što usporava dinamiku ulaganja operatora. Konkurencija i sveprisutni trendovi konsolidacije i centralizacije nabavnih procesa od strane globalnih kupaca / operatora glavni su izazovi na domaćem tržištu.

„Raduje me da smo tijekom 2016. godini zadržali snažnu poziciju i povjerenje kupaca u Hrvatskoj i regiji, prije svega  kroz nastavak kvalitetne suradnje s našim tradicionalnim partnerima, kao što su: Vipnet, Hrvatski Telekom, HT Mostar, BH Telecom, Crnogorski Telekom i Ipko. Na domaćem tržištu istaknula bih zamah u području ICT rješenja za industriju i društvo. Među ključnim projektima svakako treba spomenuti nastavak aktivnosti s Ministarstvom zdravstva RH na implementaciji novih  funkcionalnosti kao što su eKarton i Portal za pacijente. Ponosni smo na projekt Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra kojeg smo krajem godine u cijelosti realizirali, što znači da su svi zemljišno-knjižni i katastarski uredi u Republici Hrvatskoj povezani u jedinstven informacijski sustav. Jedan od posljednjih projekata potpisanih u 2016. godini je strateški važan projekt u poslovnom području javne sigurnosti. Radi se o projektu izgradnje sustava nadzora granice Republike Hrvatske, koji je realiziran u rekordnom roku sredinom siječnja ove godine. Sve ove aktivnosti pokazuju da naša strategija umreženog društva nije samo vizija već se radi o realnim projektima koji mijenjaju svijet u kojem živimo“, ističe Gordana Kovačević.

Otvaranjem inovacijskog inkubatora „Ericsson Garage Croatia“ postali su, kako sami tvrde, jedna od osam globalnih lokacija za agilne i brze inovacije orijentirane na potrebe postojećih i novih kupaca.

„Digitalna transformacija postaje naša stvarnost. Svi koji žele razvijati svoje poslovanje, neovisno o kojoj se djelatnosti radi, koriste ICT kao osnovnu infrastrukturu za ostvarivanje konkurentskih prednosti. Naši brojni kupci u Hrvatskoj, regiji a i oni globalni, kreću u projekte digitalne transformacije. U operatorskom segmentu to su, prije svega, projekti virtualizacije telekom mreže te korištenje rješenja u Oblaku. Tu je poseban naglasak na transformaciji sustava za operativnu i poslovnu podršku (OSS i BSS), koji povlači promjene u njihovim organizacijama, ali i pristupu tržištu i krajnjim korisnicima Živimo u doba digitalne revolucije u kojem informacijske-komunikacijske tehnologije iz temelja mijenjaju način na koji radimo, poslujemo i živimo. Velike transformacije događaju se u cijeloj korporaciji pa tako i u našoj kompaniji. Vjerujem da rezultati koje smo postigli u 2016. godini, kao i naši strateški transformacijski procesi koji su u tijeku, predstavljaju kvalitetan i zdrav temelj za budući razvoj kompanije“, objašnjava Gordana Kovačević.

Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 268,8 milijuna kuna (2015: 293,5 milijuna kuna)  prihoda od prodaje, 8,4 posto manje u odnosu na prethodnu godinu.

Nastavljena je suradnja sa strateškim partnerom Vipnetom na modernizaciji radijske pristupne mreže i transportne telekom mreže kao i na povećanju kapaciteta 3G i 4G tehnologije. Tijekom prvog tromjesečja u Vipnetovu mrežu implementiran je Radio Dot sustav, čime su kvaliteta i korisnički doživljaj usluga podignuti na razinu koja se smatra jednom od najboljih na svijetu. Kontinuirano se provode testiranja novih funkcionalnosti u različitim područjima jezgrene i pristupne mreže koja doprinose povećanoj kvaliteti i novim uslugama za krajnje korisnike.

Poslovna suradnja s Hrvatskim Telekomom proširena je u segmentu modernizacije nepokretne telekomunikacijske mreže isporukama rješenja za pristupnu IP mrežu i transportnu mrežu. Pojačane su aktivnosti u području usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture. Uspješno su obavljene pripremne aktivnosti s ciljem identifikacije i realizacije budućih projekata HT Grupe (HT, Iskon, Optima).

S mobilnim operaterom Tele2 radili su na unaprjeđenju programske podrške i modernizaciji jezgrene mreže te unaprjeđenju transportne mreže u segmentu mikrovalnih veza i svjetlovodnih tehnologija. Također, pružane su usluge podrške kao i održavanja cjelokupne telekomunikacijske mreže. Volumen poslovanja bilježi pad u odnosu na prethodnu godinu, što je rezultat odabira drugog dobavljača za modernizaciju telekom mreže.

Na području ICT rješenja za industriju i društvo nastavljene su brojne aktivnosti u području informatizacije zdravstva i zajedničkog informacijskog sustava katastra i zemljišnih knjiga. Tijekom četvrtog tromjesečja s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Hrvatske potpisan je strateški važan ugovor vezan za isporuku sustava za nadzor državne granice.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje iznose 450,4 milijuna kuna (2015: 249,4 milijuna kuna), 80,6 posto veći u odnosu na prethodnu godinu. Na tržištima Jugoistočne Europe (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) ostvareno je 149,3 milijuna kuna prihoda od prodaje (2015: 176,7 milijuna kuna), 15,5 posto manje u odnosu na prethodnu godinu. Spor ekonomski razvoj i politička nesigurnost utjecali su na razinu i dinamiku ulaganja operatora.

Na bosansko-hercegovačkom tržištu nastavilo se s pružanjem usluga održavanja mobilne i fiksne mreže BH Telecoma. S operatorom HT Mostarom radili smo na modernizaciji fiksnih i mobilnih mreža s naglaskom na širokopojasni pristup internetu. U četvrtom tromjesečju s HT Mostarom ugovoreno je daljnje proširenje 3G mreže, koje će omogućiti bolje pokrivanje i veći kapacitet mreže.

Na crnogorskom tržištu s Crnogorskim Telekomom potpisan je okvirni ugovor vezan uz novi investicijski ciklus u području radijske pristupne mreže i mobilne jezgrene mreže do kraja 2018. godine. U sklopu ugovora, krajem 2016. godine puštena je u rad najsuvremenija LTE Advanced 3CA (Three-Carrier Aggregation) tehnologija.

Na kosovskom tržištu s operatorom IPKO nastavili smo suradnju na modernizaciji i širenju radijske pristupne i mikrovalne mreže s naglaskom na proširenje mobilnog širokopojasnog pristupa internetu baziranog na LTE tehnologiji. Također smo potpisali ugovore o modernizaciji jezgrene mreže ovog operatera, čime su ostvareni preduvjeti za uvođenje novih usluga baziranih na IP tehnologiji.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje veći su 314,7 posto u odnosu na prethodnu godinu te iznose 301,1 milijuna kuna (2015: 72,6 milijuna kuna). Ulaganja u razvoj novih rješenja i usluga te snažne marketinško prodajne aktivnosti rezultirale su s nekoliko značajnih ugovora u operatorskom segmentu i segmentu e-zdravstva.

S moldovskim operatorom IDC-om potpisan je ugovor vezan za izgradnju LTE mreže. Nakon uspješne implementacije paketske jezgrene mreže, u tijeku su aktivnosti na izgradnji LTE mreže s pripadajućim uslugama i potrebnim softverskim nadogradnjama. Istaknuli bismo da je u ovom projektu riječ o zamjeni postojeće komercijalne LTE mreže drugog isporučitelja Ericssonovom mrežom, s dodatkom novih funkcionalnosti.

U suradnji s bjeloruskom kompanijom beCloud, LTE tehnologija je puštena u komercijalni rad u svim regionalnim centrima Bjelorusije. Postoje planovi za pokrivanje svih gusto naseljenih gradova LTE mrežom do kraja 2017. godine. U glavnom gradu Armenije, Yerevanu, u suradnji s  operatorom Ucom-om, puštena je u rad napredna LTE mreža bazirana na Ericssonovoj višestandardnoj radijskoj opremi te Antenna Integrated Radio (AIR) sustavu.

U tijeku je realizacija strateški značajnog ugovora informatizacije zdravstvenog sustava Republike Kazahstan. Navedeni ugovor omogućit će Ministarstvu zdravstva i socijalnog razvoja Republike Kazahstan te povezanim zdravstvenim institucijama uvođenje međunarodnih standarda i podršku u ključnim reformama zdravstvenog sektora. U sklopu ugovora biti će izgrađen nacionalni sustav elektroničkog zdravstvenog kartona te sustav za poslovnu inteligenciju.

Na Ericssonovu tržištu ostvareno je 872,4 milijuna kuna prihoda od prodaje (2015: 821,4 milijuna kuna), što je porast od 6,2 posto u odnosu na prethodnu godinu.

U Centru za istraživanje i razvoj (R&D) Ericssona Nikole Tesle značajno su prošireni poslovi vezani uz aplikacijski i platformski razvoj softvera za radijske sustave unutar razvojne jedinice za mrežne produkte (Radio Development). Sukladno tome, u tijeku je zapošljavanje i edukacija novih stručnjaka. Poslovi unutar razvojnih jedinica Mobile Core, User Data Management i Cloud odvijaju se sukladno planu.

Krajem godine i službeno je otvorena Ericsson Garage Croatia koja djeluje kao inkubator za inovacije u područjima koja se naslanjaju na naša trenutna istraživanja i prodajne segmente. Dizajnirana je kako bi odgovorila na širok raspon projekata - od spontanih ideja do velikih koncepata.