Rast domaćeg IT tržišta 4,1 posto

Rast domaćeg IT tržišta 4,1 posto
Dražen Tomić

Informatičko tržište Hrvatske u 2014. iskazalo je umjeren rast  od 4.1% u odnosu na prethodnu godinu te pritom doseglo vrijednost od 6,51 milijarde kuna, prema upravo dovršenom godišnjem istraživanju analitičke tvrtke IDC Adriatics. Za ovu godinu očekuje se rast nešto ispod 3 posto.

Mjereno u američkim dolarima, IT potrošnja je porasla za 3.3% u odnosu na 2013. godinu na 1.13 milijardu dolara. IT usluge bile su najveća zasebna kategorija na cjelokupnom tržištu s udjelom od 30 posto, pakirani softver zauzeo je 16%, kao i segment osobnih računala, u ukupnoj vrijednosti domaćeg IT tržišta u prošloj godini. Tableti i osobna računala zauzeli su zajedno 19 posto tržišta, a 17 posto pametni telefoni. Serveri su zauzeli 2 posto, a pohrana podataka 1 posto tržišta.

Na domaćem tržištu IT usluga, Combis je zadržao vodeću poziciju, kao i Microsoft na tržištu pakiranog softvera, dok je HP bio uvjerljivi pobjednik na cjelokupnom tržištu računala i ispisnih uređaja u 2014. godini.

Tržište hardvera doseglo je 3.5 milijardi kuna uz rast od 4,6 posto gledano u kunama, dok je u dolarima taj rast manji i iznosi 3,8 posto. U uslugama se bilježi ukupno 1,98 miljardi kuna i to uz rast od 2,5 posto u kunama odnosno 1,8 posto u američkim dolarima. Pametni telefoni su u ovome segmentu najveća kategorija s 30 posto udjela i rastom od čak 18 posto na godišnjoj razini, slijede osobna računala s 29 posto, mrežna oprema s 20 posto, a tableti su zauzeli 6 posto.

U strukturi IT usluga, koje u novcu zauzimaju 30 posto udjela, najveći dio je razvoj softvera po naruždbi 16 posto, podrška instalaciji hardvera 15 posto, sistem integracija 14 posto, konzalting usluge za softver i prilagodba korisniku 13 posto, outsourcing 1¸1 posto.

Softversko tržište zauzima 16,2 posto ukupnog IT tržišta pri čemu je stopa rasta 5,4 posto na godišnjoj razini i ukupna mu je vrijednost nešto preko milijardu kuna. U strukturi softvera predvode ERM aplikacije s 21 posto udjela, slijedi content applications s 11 posto, sigurnosni softver 10 posto, BI (business intelligence) s 9 posto.

Prema podacima IDC-a najveći izvoznici bili su SPAN i Ericsson Nikola Tesla, a vrlo uspješni su bili i IN2 kao grupa, Verso, GDI grupa i Pet minuta.

IDC Adriatics očekuje nastavak skromnog oporavaka IT tržišta u 2015. U srednjeročnom razdoblju očekuje se daljnje jačanje tržišta po prosječnoj godišnjoj stopi od 6.4 posto na temelju isporuka hardverskih komponenti, IT usluga i pakiranog softvera u vrijednosti od 1.54 milijardi američkih dolara u 2019. godini.

"Neznatan rast potrošnje na domaćem IT tržištu u prošloj godini godini može se pripisati odličnoj prodaji pametnih telefona te u nešto manjoj mjeri osobnih računala i softverskih aplikacija. Usluge pružene u oblaku, pojačana konkurencija u segmentu podatkovnih centara, učestalije korištenje mobilnih aplikacija te u budućnosti i sve šira primjena interneta stvari (IoT) predstavljati će pozitivne trendove daljnjeg sazrijevanja domaćeg IT tržišta“, napominje Ana Papež, regionalna direktorica IDC Adriaticsa.

Na hrvatskom informatičkom tržištu u prošloj godini svjedočili smo nekim svijetlim primjerima poput uvođenja SocSkrb aplikacije te izgradnji dva datacentra u vlasništvu telekom operatera, ističe Ana Papež i dodaje da strukturni fondovi Europske unije potaknuli su daljnje jačanje start-up scene i nastavak izvozne ofenzive  nekolicine domaćih ponuđača softvera i IT usluga.

Dobar dio tehnoloških kategorija u 2014. godini iskazao je rast vrijednosti izraženih u američkim dolarima. U segmentu hardvera najsnažniji skok zabilježile su isporuke pametnih telefona i osobnih računala, dok su blago opale vrijednosti isporučenih tableta. Izraženiji pad vidljiv je na tržištu poslužitelja te uređaja za pohranu podataka.

Izvor: IDC Adriatics

Izvor: IDC Adriatics

Izvor: IDC Adriatics