Privatnost na radnom mjestu nikad nije bila ugroženija, a 2016. bit će još i gore

Privatnost na radnom mjestu nikad nije bila ugroženija, a 2016. bit će još i gore
Fotolia

Privatnost na radnom mjestu nikad nije bila ugroženija, a sve se štiti pravnim terminima, pravilnicima i regulamna svih vrsta. I u 2016. godini bit će gore, podsjećat će sve skupa na knjigu „1984“ Georgea Orwella. Nije to pretjerivanje, zaposlenici će biti nadgledaniji nego ikad, a pripreme se rade već neko vrijeme. Stoga, slijede rezultati i svi skupa će se morati tome prilagoditi.

Krenimo redom zašto će to biti tako.

1. Wearable uređaji

Riječ je o onima koji prate naše zdravlje i kompanije su počele sve češće nuditi ih besplatno svojim zaposlenicima. Rezultat je jasan, podaci o našem zdravlju odlaze "onima gore". Lažna bolovanja time se izbjegavaju, ali i netko od šefova nam može početi sugerirati kako spavati, jesti, brinuti se o sebi. Nimalo ugodno da netko tko je dio posla ulazi u našu privatnost van poslovnog okruženja. Samo u 2014. oko deset tisuća kompanija diljem svijeta nudilo ih je svojim zaposlenicima.

2. Nadgledanje noćnih aktivnosti

Kao i s wearable uređajem za zdravlje, nudi se i uređaj koji prati naše aktivnosti preko noći. Dakle, šefovi mogu znati spavamo li ili "partijamo". Za to im pomaže AlcoSense TruTouch uređaj i njegovi tvorci nude ga kompanijama uz objašnjenje da provjere tih vrsta pomažu u produktivnosti.

3. Ravnoteža privatnog života i posla

To nam je jako važno, ali šefovima baš i nije, zato često šalju poruke van radnog vremena i to je zapravo provjera. Ako ne odgovorite, nemarni ste, ako odgovorite, ušli ste u petlju i naviknite se jer to će postati normala. Šefovi koji to čine dovode vas u situaciju kojom svakako gubite i na kraju morate odlučiti kojom manje gubite. Nažalost, to je sve češće u kompanijama.

4. Proširena stvarnost

Google Glass i pametne naočale svih vrst također će se nuditi zaposlenicima, a one prikupljaju informacije i odašilju ih dalje. Zabušavate na poslu? Teško, ako su pametne naočale na glavi. Skidate ih? Pomislit će se da nešto skrivate. Još jedna situacija u kojoj zaposlenik može samo izgubiti.

5. Anonimne ankete

Nešto što je u kompanijama jako korisno, čini to Amazon, a sve više i ostali velikano u industriji. Svakih nekoliko tjedana ili mjeseci zaposlenici odgovaraju na upitnik o svojim nadređenima i koliko su zadovoljni, a rezultati se obrađuju i situacija se poboljšava. Ovako nešto treba pozdraviti i poticati.

6. Nadgledanje vožnje

Aplikacije kojima se nadgleda vozače iznimno su popularne posljednjih mjeseci, ali kompanije ih žele uvrstiti u poslovanje. Tiče se to ponajprije onih koje se bave poslom gdje se mnogo vozi, gdje postoji mnogo službenih vozila itd. Provjeriti ponašanje vašeg zaposlenog vozača nije loše. Ovo također treba pozdraviti, no sigurno je da svi oni koji službene automobile koriste u privatne svrhe ne mogu biti najsretniji.

7. Kartice

Mnogi ih imaju za ulaz na posao i određene dijelove zgrade u kojima radio, ali što ako ih se pretvori u uređaj koji bilježu naše socijalno ponašanje? Da, to je isto moguće, posebno kod onih kompanija koje potiču socijalno ponašanje svojih zaposlenika. Na prvu korisno, a na drugu ne baš jer zašto bi netko tko dobro radi morao biti druželjubiv?

8. Mjerenje zadovoljstva

Kompanije žele znati koliko su radnici zadovoljni. Barem one koje drže do sebe. Uz Hitachijev uređaj koji prati raspoloženje ljudi, to je svakako moguće i kompanije su iznimno zainteresirane, barem u Japanu i okolici.

9. Prepoznavanje lica

Ovo je logično i brzo će postati dijelom svih većih kompanija, posebno tamo gdje se barata osjetljivim informacijama. Tek kad se zaposleniku prepozna lice, može pristupiti gdje želi.

10. Dronovi za zaštitu

Umjesto zaštitara kakve poznajemo, tu će biti dronovi. Naravno, zaštitari neće nestati, ali smanjit će im se broj jer dronovo mogu brže i blje pregledavati određene dijelove prostorija. Nažalost, može ih se koristiti i za nadgledanje zaposlenika, to je najveći problem.

11. Korporativna zaštita

Napadi hakera sve su češći i kompanije svakog zaposlenika tretiraju kao potencijalnu prijetnju, zato će se na tome poraditi više i mali broj osoba moći će pristupat povjerljivim podacima.