Prihodi od video igara ove godine će doseći 150 milijardi dolara

Prihodi od video igara ove godine će doseći 150 milijardi dolara
Shutterstock

Industrija video igara uprihodit će u ovoj godini 150 milijardi američkih dolara, od čega će softverski dio činiti tri četvrtine, a hardverski četvrtinu cijelog tog „kolača“. Ako se nastavi ovim tempom, do 2021. godine bi moglo biti dosegnuto 200 milijardi dolara, što jasno pokazuje svu moć i potencijal ove industrije.

Nažalost, čak ni u takvoj situaciji ne mogu svi profitirati jer tržište video igara kreće se u dvije brzine. Jedna čini velikane, koji zbog moći koju imaju određuju pravila, a druga se tiče "malih", što podrazumijeva neovisne (indie) developere i njihove proizvode. Pritom divovi bilježe sporiji rast, ali su stabilniji, dok neovisni dio tržišta bilježi brz rast investicija i tržišta koje obuhvaćaju.

Tome je tako jer veliki si mogu dozvoliti reakciju tek kad "snime" situaciju pa tako trenutno mnogo ulažu u mobilne igre, konzole i online igre kao League of Legends. Neovisni pak pokušavaju osvojiti "neistražena" tržišta pa profitirati u konačnici, a to trenutno čine osvajanjem tržišta vezanog uz virtualni i proširenu stvarnost. Ide im vrlo dobro jer potražnja itekako postoji i u konstantnom je rastu.

Ipak, glavna su priča mobilne igre, koje će činiti čak 50 milijardi dolara u 2017. Konzole, MMO (massively multiplayer online game) i MOBA (multiplayer online battle arena) igre činit će za pet godina 30 milijardi dolara, baš kao i PC tržište, koje očito još uvijek ima svojih prednosti, bez obzira na brojne mane koje se konstantno ističu.

S druge strane, VR će biti na ipak skromnih sedam milijardi kroz pet godina, ali zato će AR softver sam činiti također toliko. To je za milijardu više no VR softver. I na kraju istraživanja koje je proveo Digi-Capital, Kina, Japan i Južna Koreja činit će četiri od deset potrošenih dolara na igrači softver ili hardver kroz pet godina...