Posjedujete li zaista svoje podatke i imate li potpunu kontrolu nad njima?

Posjedujete li zaista svoje podatke i imate li potpunu kontrolu nad njima?
Fotolia

Podaci su ono što u današnje vrijeme presuđuje tko je pobjednik, a tko gubitnik u digitalnom svijetu. Jer, što više podataka imate, to više prostora za prihode ostvarujete. Vrlo jednostavno. Samo, problematično je što oni od kojih se dolazi do podataka ne da nemaju pravo glasa kad se radi o onome što dijele nego u mnogim slučajevima moraju plaćati da bi uopće došli do onoga što je zapravo njihovo.

Jer, u digitalnom se dobu postavila situacija vrlo zanimljivo. Cloud je kao svojevrsno skladište za informacije, pa ako ih želite pohraniti, morate to i platiti. Ako niste platili, a već ste postali korisnik, možete ostati bez svega, bilo da ste obični privatni korisnik ili velika kompanija. Stoga, postavlja se jasno pitanje o tome tko je vlasnik podataka koje ostavljamo određenom provideru.

Odgovor je još jasniji - provider. I ne samo on. Naime, kroz posljednjih nekoliko mjeseci više puta naslovi tehnološki orijentiranih medija išli su u smjeru koji to potvrđuje. Primjerice, SaaS pružatelji usluga naplaćuju godišnju naknadu kako bi korisnik imao pristup svojih podacima kroz aplikacijsko programsko sučelje (API). Zatim, izvještavalo se uvelike i o tome da je API pristup onemogućen zbog nejasnoća u samom potpisanom ugovoru, a na kraju se podosta pričalo i o situaciji u kojoj se korisniku nameću dodatni troškovi kako bi povezao svoje podatke s partnerima i raznim uslugama.

Rezime priče je da vlasnici podataka imaju najmanje glasa u cijeloj priči. I zato je bitnije nego ikad prije odmah u startu definirati ugovorom ono što želite ili ne želite. U moru pružatelja usluga, naći će se oni koji žele pružiti korisniku najveća moguća prava i kontrolu te se ponašati isključivo kao to što jesu - pružatelji usluga. A ne kao dileri podacima na kojima zarađuju i kontroliraju ih kao da nisu tuđa.