Paradoks Androida - velika prodaja, slaba zarada

Paradoks Androida - velika prodaja, slaba zarada

Pametni telefoni ogroman su biznis duži niz godina, a ove su samo uređaji s Android operativnim sustavom probili brojku od milijardu, što govori samo po sebi. Ali problem za te uređaje jest što ne generiraju novac sukladno s postotkom rasta.

Primjerice, Apple je srušio sve rekorde po pitanju prodaje svojih iPhone uređaja, a sukladno tome im je i profit bio na rekordnim razinama. Uređaji pogonjeni Androidom nikako da taj detalj okrenu u svoju korist i profitiraju koliko bi trebali. Ipak, nije to ni toliko loše jer poanta je da se rasprostane diljem svijeta, a potom će se od usluga koje se nude svakako generirati i nešto novca. Barem se tako nadaju proizvođači pametnih telefona, barem se tome nada i Google.

No teško je očekivati da će se približiti Appleu, koji na tržištu ima između 13 i 15 posto udjela, a kad je u pitanju profit ove industrije, tad Apple čini 93 posto udjela. Zvuči nevjerojatno, ali to je tako, iPhone "jede" konkurenciju kao od šale i u par minuta ih se proda više nego kod drugih u godini dana.

Neki će reći da je prednost Androida barem u tome što je otvoreniji i slobodniji za korištenje, ali to je samo djelomično istina. Naime, dok Apple sve drži u "kući" i potrebno je plaćati razne dodatke, nije ni Android lišen toga. Naime, proizvođači od Googlea moraju dobiti licence vrijedne 40 do 75 tisuća američkih dolara samo da bi imali usluge koje su tamo "same po sebi". Riječ je o Gmailu, Google Maps i Google Playu (!). Cijena licence, naravno, ovisi o snazi prozivođača. Odnosno, broju isporučenih uređaja.

I dok se to čini malo, treba uzeti u obzir da Samsung, Sony, HTC, LG i brojni drugi nemaju kao Apple uređaj godišnje neg njih desetak, a u slučaju Samsunga čak i 20. Samim time su uređaji nešto skuplji no što bi u teoriji trebali biti. Stoga dio krivnje za situaciju ide i na dušu Googlea. Najbolje (ili najgore) od svega, toga su u Googleu svjesni.

Njihov je to način da "uvjere" proizvođače da im je bolje prihvatiti projekt Android Silver, kojim bi se operativni sustav "zatvorio" i Google bi potom proizvođačimap plaćao licence. Naravno, tad bi mnogi "kinezi" otišli u prošlost, ali se Google ne bi zamarao starijim inačicama Androida, ne bi morao gubiti vrijeme na svakog proizvođača posebno i tako dalje i tako bliže. Neki kažu da bi to pojeftinilo uređaje, ali postoji i druga strana. Naime, sve bi se prebacilo na same proizvođače pa bi im troškovi bili viši i vjerojatno ih Googleov novac za licence ne bi pokrivao.

Sve u svemu, Android još dugo neće biti što je i Apple, ali u tome valjda i jest čar?