„Pametna poduzeća“ okosnica gospodarstva budućnosti

„Pametna poduzeća“ okosnica gospodarstva budućnosti
Fotolia

Val pametnih poduzeća iz temelja mijenja ključne sektore gospodarstva i unatoč krizi u vladama i ostalim važnim javnim institucijama omogućit će prosperitetno 21. stoljeće. Kako ponovno izumiti ključnu pametnu infrastrukturu i kreirati novu vrijednost samo su neki od brojnih izazova s kojima se kompanije trebaju suočiti. Platforme Smart Enterprise-a rapidno se razvijaju u ovom desetljeću, a poduzetnici usmjeravaju svoje napore u razvoj novih aplikacija na tim vertikalnim platformama. Takav „ekosustav“ pozitivno će utjecati na globalnu učinkovitost i rast.

Na prvoj Liderovoj Smart Enterprise konferenciji, pokušat će se postaviti temelje za izgradnju pametnih poduzeća u Hrvatskoj, kroz digitalnu transformaciju industrije i mogućnosti razvoja smart poduzeća i načina poslovanja, tvrde organizatori i dodaju da osim toga, na konferenciji će se predstaviti i primjeri dobre prakse, a sudionici će moći sudjelovati i u praktičnim seminarima.

Cilj konferencije je okupiti i povezati predstavnike poduzetnika, vlasnika i proizvođača pametnih rješenja, stručnjaka, akademske zajednice i javnog sektora kako bi zajedno zaključili što treba činiti kako bi se stvorio ambijent za digitalnu transformaciju, a time i preduvjet za razvoj pametnih poduzeća u Hrvatskoj.

Ono što nazivamo digitalnom tehnologijom, toliko se brzo razvija da broj prilika za disruptivne inovacije ubrzano raste. Disrupcija se ponekad povezuje s određenim negativnim konotacijama, no disruptivne tehnologije uvijek su pozitivne, primjerice, povijesne disrupcije poput električne energije, računarstva i interneta omogućile su prilike za razvoj novih poslova, značajnog ekonomskog i rasta zapošljavanja.

Na sličan način, postoji veliki potencijal da se digitalna tehnologija koristi za unapređenje tradicionalnih poslova i da se poduzeća transformiraju u smart poduzeća. Sva poduzeća imaju pristup istim tehnologijama kao i vješti startupovi ili novostvorene digitalne kompanije. Ključ leži u prepoznavanju vlastitih snaga i inoviranju. Smart poduzeća su u biti kompanije koje koriste moderne tehnologije, kao što su Internet stvari, Big Data i strojno učenje (Machine learning).

Sve više ljudi teži poduzetništvu, danas više nego ikada u povijesti. Troškovi inovacija smanjili su se gotovo do krajnjih granica. Inženjeri imaju priliku fokusirati svoje talente i energiju na rješavanje velikih globalnih problema. Zajedničkim snagama možemo se uhvatiti u koštac sa zahtjevnim tehnološkim izazovima kako bismo povećali učinkovitost radnika u velikim industrijama, jednako kao i u malim poduzećima te riješili najveće svjetske probleme. Ovi su zadaci vrijedni pažnje vodećih talenata u svijetu poduzetništva i tehnologije, i upravo je uloga najboljih tehnoloških rješenja pružiti podršku novonastalim gospodarskim sustavima.

Do sada je fokus bio na znanosti, tehnici i tehnologiji, a sada trebamo povezati i umjetnost, društvene znanosti te ljude različitih profila, jer se cijeli koncept izgradnje rješenja mijenja.

Pojam Smart Enterprise skovao je poduzetnik i investitor Joe Lonsdale, opisujući proces novog računalnog vala koji je poharao Silicijsku dolinu. Prema njegovim riječima, pametno poduzeće je nova vrsta računalne tvrtke s naglaskom na "omogućavanje heterogenih znanja radnika za obradu i analizu velike količine podataka koji omogućavaju suradnju i praćenje rada." Na taj se način može smanjiti neučinkovitost, u potpunosti ukloniti „škart“ iz proizvodnje, redefinirati suradnja u viši stupanj kroz integraciju ICT-a, ali i obraditi velika količina prikupljenih i neiskorištenih podataka na novi način.