Oreščanin: Rast izvoza 50 posto uz rast prihoda od 30 posto

Oreščanin: Rast izvoza 50 posto uz rast prihoda od 30 posto
Dražen Tomić

Jedna od rijetkih domaćih tvrtki koja je u potpunosti orijentirana na rješenja iz područja business intelligenca znakovita imena Poslovna inteligencija ostvarila je prošle godine rast prihoda 30 posto, rast dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije oko 15 posto, te izvozom koji čini polovicu poslovanja očekuje slične rezultate i u ovoj godini, potvrdio je za ICTbusiness.info predsjednik Uprave Dražen Oreščanin, ujedno i kolumnist portala.

Oreščanin ističe u 2014. i neke od važnijih projekata za Agrokorov mStart, Vipnet, ali i neke druge domaće i strane kompanije prije svega u implementaciji poslovnih rješenja i modela upravljanja podacima i njihovom analitikom što sve danas spada u sferu business intelligence rješenja.

Kakvi rezultati Poslovne inteligencije u 2014. godini, koja su za vas bila ključna tržišta?

Prema još uvijek neslužbenim financijskom rezutatima, u prošloj godini smo imali preko 30 posto rasta prihoda i u Hrvatskoj i konsolidirano s drugim državama regije. I postotak EBITDA i profit su nam rasli, tako da smo sada vrlo blizu postotaka koje očekujamo u budućnosti. Da budemo precizniji, ostvareni EBITDA će nam biti između 14 i 15 posto, što je zadovoljavajuća brojka u našoj industriji. Imali smo i porast broja zaposlenih za desetak posto, tako da nas sad ukupno u sve četiri države (Hrvatska, Srbija, Crna Gora i BIH) preko 90 zaposelnih, a od toga u Hrvatskoj 65 zaposlenih. Primarni generator rasta su bili prihodi sa stranih tržišta, te smo u prošloj godini više od 50 posto prihoda od usluga ostvarili sa stranih tržišta, ponajviše Sjeverne Afrike i Bliskog Istoka, te Zapadne Europe.

Koji su ključni gospodarski sektori koji traže BI rješenja - kakva su ta rješenja danas?

Najviše se BI rješenja traži u telekomunikacijama, bankarstvu i maloprodaji, to su najkonkurentnije industrije usmjerene krajnjem potrošaču i time kao industrije najveći „potrošači“ BI rješenja. Nivo zrelosti i složenost BI rješenja ovisi ponajviše o zrelosti tržišta. U Hrvatskoj je prije desetak godina BI bio relativno nov pojam i većina tvrtki je tek razmišljala o uvođenju BI sustava, dok su u SAD i Zapadnoj Europi BI sustavi bili u velikim tvrtkama uobičajeni. Danas mi u Hrvatskoj počinjemo razmišljati i radimo prve korake u implementaciji sustava za Big Data analitiku, a na zapadu su takvi sustavi već uobičajeni i zahtjevi korisnika su mnogo složeniji i zahtjevniji. S druge strane, na mnogim tržištima u Africi i Aziji banke i komunikacijski operateri tek kreću u prve implementacije BI sustava, zahtjevi su jednostavniji i vrlo često na razini zahtjeva s kakvima smo se susretali kod nas u regiji prije nekoliko godina.

Što korisnici očekuju od BI rješenja?

Korisnici prvenstveno očekuju kvalitetne, pouzdane i pravovremene informacije koje će im pomoći kod donošenja poslovnih odluka. Ovisno o nivou zrelosti korisnika i nivoa informacija na koje je navikao, zahtjevi za informacijama mogu biti manje ili više složeni. Također, može se vidjeti kod različitih korisnika različit pristup korištenju BI rješenja. Neki korisnici se teško odlučuju na nove tipove analiza i nove izvore podataka i puno vremena i resursa koriste na izmjene i prepravke na postojećim sustavima. Drugi korisnici uvijek streme nečem novome što će im kreirati dodatnu vrijednost. Mi radimo i s jednima i s drugima, ali naravno da nas više veseli raditi na novim i inovativnim stvarima. Može se reći da se kod nas u regiji fokus u zadnjih nekoliko godina premješta s bazičnih zahtjeva za skladište podataka i izvještajni sustav prema kompleksnijim zahtjevima koji uključuju Performance Management aplikacije, poput sustava za planiranje, konsolidaciju, Balanced Scorecard, upravljanja profitabilnošću. Na implementacijama takvih sustava radimo s našim dugogodišnjim korisnicima poput Atlantic Grupe, Orbica i JGL-a.

Poslovni izazovi koje BI danas može riješiti su jako raznoliki. Koji je smjer razvoja u odnosu na ono što imamo danas na tržištu?

BI prati tri glavna IT trenda - mobilnost, računarstvo u oblaku i velike podatke. Ti trendovi također oblikuju budućnost BI sustava. Specijalisti za upravljanje podacima i analitičari konvergiraju u rolu podatkovnog znanstvenika (Data Scientist). Infrastruktura i lokacija i format podataka sve su manje važni i pristup podacima se rješava korištenjem unificiranog analitičkog aplikacijskog sloja, a sve bitnije je poslovno razumijevanje informacije i njihove korelacije. Korisnici traže samostalnost u analizama i mobilnost, vizualizacija podataka sve je važnija. Megavendori (IBM, Oracle, SAP) koji su proje 5-6 godina pokupovali vodeće BI dobavljače (Cognos, Business Objects, Hyperion) po brzini razvoja novih funkcionalnosti zaostaju za novom generacijom dobavljača (Qlikview, Tableau) i vjerujem da se uskoro može očekivati novi val akvizicija.

Koji su za Poslovnu inteligenciju bili neki od ključnih projekata - Hrvatska i inozemstvo?

U Hrvatskoj smo uglavnom radili na postojećim projektima i nadogradnjama sustava kod postojećih korisnika. Dva projekta bih mogao izdvojiti kao vrlo bitna. Prvi je implementacija IBM Netteza DWH Appliancea u mStartu za potrebe Agrokora, što je prva implementacija Netezze u Hrvatskoj, a nadam se prva od mnogih u sljedećim godinama. Drugi je implementacija Informatica Big Data Edition platforme za integraciju podataka na Hadoopu koja je započeta u Vipnetu krajem prošle godine, što je također prva implementacija te platforme u regiji.

Mnogi kažu da će biti 2015. vrlo teška godina. Poslovna inteligencija se nakon bliskog istoka širi i na druga tržišta. Kako je dobiti posao na Maldivima?

Kriza je uvijek prilika da se napravi nešto novo ili drugačije. Kriza koja je počela 2009. godine nas je doslovno natjerala da počnemo tražiti posao u inozemstvu i u tome smo za sada prilično uspješni. Za dobiti posao na Maldivima ili bilo gdje drugdje bitno je da imaš konkurentnu ponudu, što primarno znači da nudiš kvalitetno rješenje, da imaš potrebno poslovno znanje i da to sve ima dobitni odnos cijene i kvalitete u odnosu na konkurenciju. Neka tržišta Azije i Afrike su nama vrlo atraktivna zato što su za velike svjetske igrače premalena da bi investirali u lokalne partnere, nema lokalnog znanja, a ima dosta prilika za projekte.

Bliski istok je vrlo zahtjevno tržište. Kako ste uspjeli stići na tržišta i što nudite na tim tržištima i u kojim sektorima?

Na svim tim tržištima prisutni smo preko partnera. Partneri najčešće nude softver i uređaje, a nemaju rješenja koja korisnici trebaju i resurse s iskustvom u implementaciji takvih rješenja. U prvim implementacijama partneri uče od nas i educiraju vlastiti implementatorski tim, a mi kasnije kroz njih dalje plasiramo naša rješenja. Kao i u drugim regijama, primarni kotisnici su telekomunikacije, bankarstvo i maloprodaja. Naravno, svaka regija i država imaju svoju specifičnu kulturu i poslovnu kulturu, uvijek poštujemo lokalne različitosti i prilagođavamo se okruženju i zahtjevima. S druge strane, za naše djelatnike koji rade na navedenim projektima, to je prilika ne samo za učenje i stjecanje iskustava na velikim projektima za velike korisnike, nego i prilika za putovanje i upoznavanje novih kultura.