Oglašivačka industrija u strahu od duopola Googlea i Facebooka

Oglašivačka industrija u strahu od duopola Googlea i Facebooka
Ilustracija / Antonio Jularić

Facebook se ponaša kao i Google, jer može. Imaju osim društvene mreže sa skoro dvije milijarde korisnika i aplikacije kao WhatsApp, Messenger i Instagram, koje imaju svaka više od 500 milijuna korisnika, a sve su bliže milijardi. Samim time zarađuju milijarde američkih dolara od oglasa, ali oglašivači sad strahuju od tog postojećeg duopola.

Konkretnije, Google i Facebook zajedno čine 43 posto ukupnih svjetskih oglasa, što je skoro polovica i naravno da takva situacija ne izgleda ni najmanje dobro. Samim time postoji strah jer ako netko ne želi koristiti usluge dvojca koji suvereno vlada, tad postoji opasnost da će njihovo prisustvo na Internetu biti na marginama, što znači propast za mnoge.

Pritom je riječ o izdavačima, agencijama za oglašavanje, marketinškim agencijama i svima koji šire ili uže sudjeluju u poslovanju vezanom uz oglašavanje. A nije ni to sve, Google i Facebook zadržavaju pravo određivanja na koji će se način koristiti njihovi alati za oglašavanje, a ujedno zadržavaju i sve podatke koji se prikupljaju. Čak ni to nije sve, oglašivači ne smiju koristiti svoje alate, već isključivo one koje im Google ili Facebook nude.

Upravo zato se pojavljuje određeni otpor, iako ni izbliza glasan koliko bi trebao biti. Baš zbog straha da bi kritike naštetile poslovanju. Srećom po njih, neki od moćnika na tržištu su čuli vapaj oglašivača i planiraju iz toga izvući korist na način da oglašivačima ponude znatniju slobodu.

Pa tako američki AOL u ponudu uvodi mogućnost dijeljenja podataka s oglašivačima, ali i korisnicima, što je iznimno otvoreni pristup i mogao bi uroditi plodom. Nažalost, samo na području Sjedinjenih Američkih Država. No, korak po korak, AOL je u vlasništvu Verizona, najjačeg operatera u SAD-u i na poziciji izvršnog direktora ima Tima Armstronga, koji je deset godina bio šef prodaje u Googleu.

Stoga, kako su nekad davno, ili ne tako davno, IBM, Microsoft i Apple naučili da nije pametno zatvarati se i silom graditi i održavati poziciju na tržištu, to bi sad mogli naučiti Google i Facebook...