Oglasi na tabletima 40 puta efikasniji od onih na webu

Oglasi na tabletima 40 puta efikasniji od onih na webu
Fotolia

Tableti djeluju brzo i funkcionalno, ali oglašivači još uvijek imaju problema s reklamama jer je prosječna interakcija 0,8 posto i to žele itekako povećati kako bi oglašivači bili zadovoljniji, a samim time i oglasi funkcionalniji.

Pod interakcijom se misli na klik korisnika na oglas koji mu se nudi. Većina nas izbjegava kliknuti na reklamu i to brine oglašivače jer 0,8 posto je. S obzirom da je to sve iznimno bitna stavka, ne čudi da je plaćeno istraživanje kojim se svaku reklamu pratilo na temelju sto klikova, u odnosu na broj pogleda. Prema tom istraživanju, pokazalo se da je broj klikova na tabletima veći za čak četrdeset puta nego na drugim platformama.

U istraživanju su iskorišteni top brendovi kao Audi, Canon, Kia, LG i Sony, a pratili su se iPad i Android tableti. Dakle, kada surfamo webom skloni smo rijetko kliknuti na ponuđeni oglas. Točnije, interakcija je samo 0,02 posto. Također, sedam sekundi provodimo gledajući reklame na tabletima, a svega dvije sekunde na drugim platfomama.

Naravno, sve ovisi i o reklami jer ono što se tiče nekih određenih grana industrije, kao automobili, ima više "sreće" po pitanju pregleda od reklama koje se tiču prodaje cvijeća ili takve manje, kazali bismo, rasprostranjene grane industrije. Naravno, video reklame najbolje prolaze jer su i najagresivnije i najčešće ih morao odgledati bar nekoliko sekundi kako bismo pokrenuli željeni sadržaj pa ne čudi da je interakcija 1,06 posto i provodimo na njima devet sekundi.

Upravo zbog svih ovih pokazatelja u istraživanju bilo je jasno kakve savjete pružiti mogućim oglašivačima. Dakle, poželjno je da budu direktni, jednostavni, omoguće korisnicima kontrolu, a ne da ih se bombardira protiv njihove volje. Ali ono najbitnije, uvijek treba imati na umu cilj kampanje i ne odstupati od njega samo zato jer se želimo na neki način približiti korisniku. Ukoliko se to dogodi korisnik neće doživjeti oglas na isti način i neće biti postignut nikakav značajniji efekt.

Zanimljivo je ipak na kraju priče da unatoč svemu ovome, godišnje se okrene i po pet milijardi dolara samo za reklame na mobilnim uređajima i tabletima, a Google najviše novca uprihodi upravo na tim stavkama.