Nikad nije bilo lakše kupiti SaaS, ali nikad ga nije bilo teže ni prodati

Nikad nije bilo lakše kupiti SaaS, ali nikad ga nije bilo teže ni prodati
Fotolia

Softver nikad nije bio dostupniji korisnicima, jednim klikom dođu do svega što im treba (SaaS - software as a service) i to je napravilo kompletnu transformaciju tržišta pa prema Goldman Sachsu prognozirani prihodi će u 2016. godini doseći 106 milijardi američkih dolara, što je 21 posto više od onoga što ćemo imati u 2015. godini!

Dakle, nikad nije bilo lakše kupiti SaaS, ali nikad ga nije bilo teže ni prodati. Paradoksalno je to, ali i činjenica zbog koje mnogi razbijaju glavu i zato su ponuđeni neki odgovori, od kojih se kao najkonkretniji i najbolji izdvaja onaj da softver nije dostupan kroz korisnicima željene kanale. Jednostavno, SaaS nije evoluirao na pravi način i dok raste prodajom i iznimno je tražen, na tržište se ne mogu probiti svi jer ne omogućavaju kroz ponudu ono što kupcima treba.

Primjerice, tradicionalni softver se prodavao kroz pretplatnički odnos i korisnicima je to najviše odgovaralo pa ih se 70 posto odlučivalo na kupnju koja nudila baš takav tip prodaje. U današnje vrijeme, SaaS ne nudi neke prepoznatljive kanale pa ih se samo 23 posto koristi nekim korisnicima zanimljivim metodama. Jedna od njih jest direktna prodaja, bez vezivanja i nekih komplikacija. Ipak, tome ne pristupaju svi i doći do željenog softvera često nije lako pa u sjeni ostaje mnogo zanimljivog.

Problem je u tome što oni koji stoje iza SaaS nemaju tehnologiju i novac da se marketinški postave na adekvatan način i omoguće sve ono što bi za tržište bio pravi dobitak. A time gube svi i loša je pretpostavka da oni koji imaju mogućnosti nametnuti se dugoročno mogu profitirati od ovog svojevrsnog zagušenja i stavljanja po strani čak 77 posto onoga što bi korisnicima i industriji u globalu donijelo mnogo dobrog.

Stoga, ako već novca nema, treba biti kreativan. Dropbox se koristio 'referalima', što znači da onaj korisnik koji preko svog račun dovede novog korisnika dobiva neku nagradu u obliku produljenja pretplate ili više kapaciteta za pohranu. To je u 15 mjeseci Dropboxu donijelo četiri milijuna korisnika, a krenuli su sa sto tisuća!

Preprodaja je drugi način kojim bi se moglo nešto postići i Xero, koji glasi kao SaaS rješenje za računovođe, koje su pretvorili u preprodavače. Dakle, netko kupi softver, a potom ga nudi i od prodaje dobiva određeni postotak. Od 2009. do 2012. su na taj način pridobili 135 tisuća klijenata, a počeli su s 12 tisuća. Najbolje od svega, tih 12 tisuća su pridobili besplatno, dali su im softver i tražili od njih da ga preprodaju dalje.

Ukoliko su aplikacije ono na čemu se temelji posao onda je najbolje nuditi se na mjestima gdje se mogu pronaći aplikacije, ali ne treba se ograničiti na Google Play ili App Store već se treba nuditi i na GetApp.com ili Capterra.

Ako pak netko ima nešto više novca neka ga uloži u marketing i timove preprodavača, koji će pridobiti klijente i korisnike na sve načine koji se u svijetu marketinga poznaju.