Nezaštićeni printeri veliki su sigurnosni rizik za mnoge tvrtke

Nezaštićeni printeri veliki su sigurnosni rizik za mnoge tvrtke
HP

Uređaji koji su se vezali uz računala, kao pisači ili skeneri, kroz povijest nisu predstavljali prijetnju, ali vremena su se promijenila i danas predstavljaju. Nažalost, cyber kriminal toliko je napredovao da i svaka najmanja sitnica može stvoriti ulazna vrata za načiniti štetu.

Ben Vivoda, direktor u HP South Pacific, izazvao je paniku jer se bez imalo ustručavanja osvrnuo na ovaj novi problem i naglasio da prijetnje nikad nisu bile ozbiljnije. Time je zapravo i svoju kompaniju postavio pod povećalo jer posao joj se bazira uvelike na prodaji pisača.

„U 2016. godini 70 posto napada započelo je s tzv. krajnjim uređajima (eng., endpoint, op.a.), a ona više nisu desktop ili prijenosna računala. To su u velikoj mjeri pisači, prvenstveno oni spojeni na mrežu. Zato IT stručnjaci više u svojem okruženju ne smiju zanemarivati pisače, moraju paziti jesu li isključeni, rade li kad ne treba i gdje sve imaju pristup“, naglasio je Vivoda.

Možda se nekome sve to čini smiješno, ali stanite na trenutak i razmislite što sve na poslu ispisujete na papir uz pomoć pisača. Vrlo često su to dokumenti vezani uz sami posao, a oni znaju vrlo često biti povjerljive naravi, što automatski znači da ne bi trebali biti u rukama nekoga "izvana". Upravo zato potrebno je paziti i na taj segment poslovanja, koji je kroz povijest bio opravdano zanemarivan. Opasnosti nije bilo.

I ponovno sve ovo baca sjenu na Internet stvari (IoT - Internet of Things) jer biti spojen na mrežu sa sobom donosi cijeli niz problema i opasnosti, s kojima se prosječni korisnik ne može nositi. Niti to želi, IoT uređaji su tu da bi nam olakšali živote, a ne dodatno zakomplicirali...