Nastavak pada tržišta tableta usprkos uspjehu 2u1 hibrida

Nastavak pada tržišta tableta usprkos uspjehu 2u1 hibrida

Tableti su u globalu izgubili onaj značaj koji su imali prije četiri godine, ali tržište se nakon strmoglava pada počelo oporavljati zahvaljujući „2u1“ inačicama. No oni ne mogu sami „gurati“ pa se tijekom prvog kvartala ove godine isporučilo ukupno 39,6 milijuna tableta, što je pad od 14,7 posto u odnosu na isti period lani.

Ako pak razdvojimo uređaje na "tradicionalne" i na "2u1" situacija je takva da ovi prvospomenuti čine 87,6 posto isporuka, ali zato drugospomenuti bilježe rast od 120 posto u odnosu na prije 12 mjeseci i isporučeno ih je 4,9 milijuna. Nisu to brojke od koji zaboli glava, ali proizvođači barem mogu sa sigurnošću računati na profit.

To je tako, tableti su jednostavno preskupi i nisu toliko korisni koliko se vjerovalo. Uz to, proizvođači bi voljeli da ih korisnici mijenjaju svake godine, ali za to nema potrebe, posebno ako im mijenjaju računala. Zato korisnici kupuju novi tablet svake dvije do tri godine. To se može promijeniti jedino drastičnim padom cijena, ali proizvođači nikad nisu bili skloni takvim strategijama.

Stoga, pad koji traje od 2013. godine mora se prihvatiti jer sve je jasno kad ni Apple ne može na ovom tržištu bilježiti pozitivne rezultate. No nada postoji, svakako postoji. Prema istraživanju koje je proveo Forrester Research, više od polovice zaposlenih koristi tablet u svakodnevno za poslovne potrebe.

Jer, manji su, lakši, mobilniji i ispunjavaju potrebne zadatke na adekvatan način. Čak će donijeti na posao i svoj tablet ukoliko im poslodavac ne omogući službeni. A čak i taj dio raste, 29 posto kompanija kupuje svojim zaposlenicima tablete jer su shvatili da se time povećava produktivnost.

Proizvođači to ne smiju propustiti, u tome im je nada za spas, moraju prilagoditi tablete da budu još bolji za obavljanje posla, moraju napraviti poslovne pakete kako bi vezali uz sebe velike kompanije na više godina.