Može li Microsoft profitirati od kupnje Nokije?

Može li Microsoft profitirati od kupnje Nokije?

Microsoft napokon dovršava kupnju Nokijina odjela za mobilne uređaje, što je posao vrijedan 7,2 milijardi dolara, koji je ostavio mnoge u nevjerici jer ne tako davno finski je tehnološki div uistinu bio div. No nisu pratili tok vremena i sada gledamo kako do kraja travnja Microsoft preuzima glavnu riječ u svom novom velikom projektu.

Tako će 32.000 zaposlenika prijeći će iz Nokije u Microsoft, uključujući 18.300 onih koji su direktno uključeni u proizvodnju uređaja. Microsoftov CEO u odlasku Steve Ballmer i Nokijin CEO Stephen Elop poslali su priopćenje u kojemu se govori kako je riječ o novom poglavlju, kojim će se zajednički redefinirati granice mobilnosti

Isprva, dogovor je bio da će sve biti gotovo do kraja prvog kvartala u 2014., ali neke je "sitnice" trebalo doraditi i Microsoft je u priopćenju naveo kako će posao ipak biti gotov do kraja travnja, što se na kraju i ispunilo.

A navedene "sitnice" su u tome da Microsoft ipak neće preuzeti korejsku podružnicu već će sve radnike direktno preseliti u Microsoft, uz to će ostaviti da Redmond brine o domeni nokia.com i o društvenim mrežama "jer je to u korist obiju kompanija i korisnika".

No pravo je pitanje može li Microsoft profitirati od ovog posla, u kojem su uz 7,2 milijardi dolara preuzeli i 32 tisuće zaposlenih - što je ogroman trošak. No ovaj posao ujedinjuje Windows Phone 8 i hardver koji je proslavio taj poznati operativni sustav, što je za microsoft iznimno značajno i smatraju da će se samo dodatno proširiti i preuzeti bitan segment tržišta.

Kako su i naveli Microsoftov CEO u odlasku Steve Ballmer i Nokijin CEO Stephen Elop, "riječ je o novom poglavlju, kojim će se zajednički redefinirati granice mobilnosti". Nokia je u svakom slučaju nešto dobila zauzvrat, osim novca i rasterećenja po pitanju radnika, Microsoft se obvezao sljedećih deset godina koristiti ime "Nokia" na svakom uređaju, osim modela Lumia i Asha.

No stanje na tržištu ipak pokazuje da se iOS i Android nalaze na vrhu dok je za Windows mjesta premalo. Istina, polaganim nestankom Blackberryja jesu nešto porasli zadnjih godina, ali ukupno zauzimaju svega 3,6 posto tržišta. Analitičari tvrde da će vrijednost tržišta pametnih telefona u 2015. iznositi skoro 258,9 milijardi dolara, što znači da bi u tom slučaju uređaji s Windows operativnim sustavima od toga imali 9,32 milijarde dolara.

Matematika je jasna, čak i ako se ispuni Microsoftov zacrtani cilj, a to je da do kraja 2015. čine pet posto tržišta, trebat će mnogo godina da ova investicija s Nokijom postane isplativa. Osim ako se nešto ne "kuha" i pripremaju veliki izlazak na tržište, kojim bi brojke u potpunosti okrenuli u svoju korist, kao što je 2007. Apple s prvim iPhoneom.