Microsoftova budućnost leži na Cloudu i Windows 10

Microsoftova budućnost leži na Cloudu i Windows 10

Microsoft je u devedesetim godinama prošlog stoljeća bio daleko najvrednija kompanija na svijetu i sve se činilo tako divno, da bi 21. stoljeće donijelo promjene u kojima se tehnološki gigant nikako nije snašao. Prije nekoliko godina napravili su zaokret i trenutno im je "bitka za budućnost" glavna strategija, što pokazuju i brojke na kraju prvog kvartala ove godine - raslo se po pitaju prodaje šest posto unutar godine dana!

Dekstop računala polako odlaze u prošlost i Microsoft ih shvaća kao "alat" za zaradu, nešto što im daje mogućnost napredovanja na drugim poljima. Stoga, bitno im je što prije naći nešto što bi moglo biti "Windows 95" 21. stoljeća. Xbox to nije, PlayStation je prejak i na tom polju se Microsoftova konzola također gleda kao još jedna stavka koja donosi profit, ali ne i prekretnicu.

Dakle, na desktop računalima, konzoli i softveru treba imati temelje, a potom graditi. Pametni telefoni su loša priča i teško da će tako skoro, ako ikada, Microsoftu donijeti nešto pozitivno. Primjerice, Nokia Lumia stigla je do dvije milijarde američkih dolara u ovom kvartalu, što je rast od 18 posto. Ali, Windows Phone je u padu od 16 posto. Tableti su sve bolja stavka jer Surface serija uistinu daje razloge za optimizam, prodaja je rasla za 44 posto i na 713 milijuna dolara je. Također, trenutne "dual" opcije kod proizvođača daju Microsoftu malo daha. Ali, ni to nije nešto na čemu će Microsoft bezbrižno uživati godinama.

Cloud bi mogao biti ono nešto, a tu je i Skype, tu je Skype Translator, tu je kognitivno računalstvo, tu su razni alati za cloud sustav... Ali ono što bi trebalo označiti promjenu jest Windows 10, operativni sustav koji ujedinjuje sve platforme u jedno i koji će ujediniti kompletnu Microsoftovu ponudu u jedno. Žele biti kao Google i Apple, žele učiniti korisnike "ovisnima" o svojim proizvodima, ali ne da im nešto nameću kao u prošlosti već da im ponude da sami biraju. I nadaju se da će birati njih.

Takva strategija, pomalo agresivna ukoliko pogledamo koliko se toga ponudilo otpočetka 2014. godine pa do danas, učinila se profitabilnom jer Microsoft je u prvom kvartalu imao profit od čak pet milijardi dolara, što je za 700 milijuna manje nego prije godinu dana. Ali, prodaja je na 21,7 milijardi dolara, što je za 1,3 milijade više nego godinu prije. Prognoza je bila da će biti više za 700 milijuna dolara.

I to je ono bitno, Microsoft prodaje "stvari" koje vežu korisnika, ne kupuje se jednom i potom staje. Većina onoga što se nudi je u pretplatničkom odnosu i dok prodaja raste, raste i dugoročni profit, što znači da je Microsoft napravio prvi mali korak. Onaj veći, za budućnost, vidjet će se kad Windows 10 stigne na tržište.