Kome još treba Smart TV?

Kome još treba Smart TV?
Fotolia

Tržište televizora dobiva potpuno nov poticaj zahvaljujući uslugama Netflix i Amazon Prime, koje najbolje funkcioniraju na OTT (over-the-top) uređajima. U 2014. je bilo 92,1 milijun takvih korisnika, a do 2019. godine bi ih u cijelom svijetu trebalo biti 332,2 milijuna.

Naravno, najviše ih je u Sjedinjenim Američkim Državama jer one su i "progurale" takav vid usluga, ali polako se sve skupa širi svijetom, pokazuje istraživanje Juniper Researcha. Samim time raste i tržište televizijskih uređaja koji imaju opcije spajanja na Internet. Time ne treba više "posrednik", sve se direktno priključi na TV uređaj i stvar je sjajna.

Stoga se predviđa i odličan rezultat prodaje "glupih" televizora u nadolazećim godinama, zbog čega Sony, Samsung, Panasonic, LG i mnogi drugi sve više rade na ponudi koju su imali prije i odustali od nje jer se činilo da bi "pametni" televizori trebali biti novi hit. No daleko su od toga jer operativni sustavi im ne funkcioniraju najbolje, jako su spori i preskupi za ono što mogu ponuditi.

Istovremeno, usluge za gledanje televizije sve su skuplje, baš kao što su skupe i konzole, ali i igre na njima pa zato treba naći kompromis. Korisnici su ga pronašli u tome da ne kupuju najskuplje i, uvjetno rečeno, najbolje TV uređaje. Stoga će "glupi" televizori već s ovom godinom početi dobivati opciju spajanja na Internet i tako ispuniti očekivanja tržišta.

Dakle, jasno je da prema navedenom najveći proizvođači TV uređaja mogu biti i zadovoljni, ali i nezadovoljni. Jasno je da sav njihov trud da "natjeraju" korisnike na kupnju najskupljih uređaja nije upalio, pokleknuli su pred uslugama koje odlično služe uz televiziju. Samo što su se korisnici radije odlučili plaćati skuplje sve te usluge, a jeftinije televizore. To dovoljno govori i ovi podaci možda ne naprave pomak samo po pitanju OTT TV već i TV tržišta. Ne samo u prodaji, već kvaliteti, cijenama, jednostavnosti i funkcionalnosti u globalu.