Kako korisnicima pružiti prvoklasne mobilne usluge

Kako korisnicima pružiti prvoklasne mobilne usluge
Fotolia

Ušli smo u novu mobilnu eru, u kojoj svaki od uređaja u klasi nudi što i drugi po pitanju performansi, kvalitete, brzine i snage mobilnog uređaja. Neznatne razlike su tek u veličini, obliku, zaslonu, kameri, bateriji. No to nije nešto što može odvratiti ili pridobiti veću bazu potencijalnih ili postojećih korisnika. Nešto drugo je danas bitno.

A to je usluga. Ljudi ne žele čekati mjesecima da im se omogući nešto o čemu se priča. Primjerice, kupite novi Android uređaj i na njemu nešto ne radi kako treba jer proizvođač nije napravio kvalitetne testove pa korisnici pate. Potom vas se obavijesti da morate čekati neko vrijeme, možda dan, dva, tjedan ili mjesec, a zauzvrat nude rješenja koja su često loša jer narušavaju funkcije uređaja. Sony je napravio dvaput tu grešku i korisnicima je patila baterija, a nekima se pametni telefon brzo zagrijavao i na kraju pokvario.

Samsung je to napravio u seriji Galaxy S3, a Apple je napravio korisnicima probleme s iOS 6 i 8. Zapravo, kad god dođe nova inačica nekog operativnog sustava, nešto (pre)često pati i tome svjedoče u velikom broju slučajeva Android korisnici. Sve se riješi u hodu i na kraju funkcionira kako treba, ali to odvraća korisnike. Kao što ih odvraća i kad Apple najavi safirno staklo i onda to izostavi iz novog iPhone, a vrlo vjerojatno će ga ponuditi na sljedećem.

Sve su to trikovi proizvođača, da prodaju jedan uređaj dvaput, ali korisnici su postali oprezniji, nestrpljivi i informiraniji. Više se ne gleda toliko brzina procesora jer još prije tri ili četiri godine sve se toliko ubrzalo da golim okom ni ne vidite promjene, ali zato vidite ako se neka aplikacija "ruši", ako je nema u ponudi ili ako vas proizvođač kao Microsoft želi vezati isključivo uz ono što nudi, a alternativu odbacuje.

Zato, usluga je bitna, najbitnija i ono što čini razliku. Na to proizvođači moraju paziti, to će zadržati korisnike i pretvoriti ih u odane kupce. Apple je po tom pitanju napravio najbolji posao i bez obzira što ne prodaje najviše, zarađuje najviše. Žele li i drugi biti na tom tragu, moraju žrtvovati koji mjesec do lansiranja uređaja i testirati ga na sve moguće načine. Oko toga će im pomoći Google, koji navodno od sljedeće godine više ne omogućava Android stariji do verzije 4.3 Jelly Bean. Smanjit će se fragmentiranost i povećati kompatibilnost.

Iste savjete moraju pratiti i dizajneri aplikacija i softvera općenito. Korisnici ne žele čekati deset do 15 sekundi da im se nešto upali jer tad razmišljaju o tome kao nečemu što je sporo i odvraća ih od daljnjeg korištenja. Zato, možda je vrijeme za prisniju suradnju proizvođača i dizajnera aplikacija jer i jedni i drugi se konstantno žale da se moraju prilagođavati upravo jedni drugima...