Zaposlenici u IT odjelima zaduženi su za održavanje sustava, a samim time i njegovu zaštitu pa imaju uvid u apsolutno sve što se događa. Stoga ne čudi previše da su oni sami najveći prekršitelji pravila i da su time iznimno opasni za radnu okolinu.
Još prije skoro dvije tisuće godina rekao je rimski pjesnik Juvenal famoznu rečenicu "Tko nadgleda one koji nadgledaju nas?" i ona se svakako može upotrijebiti za sami IT sektor. Iznad onih koji nadgledaju sustave često nema nikoga, a i ako ima, tko je iznad njih? Nitko. Zato su povjerenje i vjerodostojnost glavna nit vodilja. Ukoliko se to naruši, povratka često nema.
Uostalom, prisjetimo se samo slučaja Edwarda Snowdena, koji je imao uvid u apsolutno sve i bezbrižno prikupljao povjerljive podatke da bi ih u jednom trenutku plasirao u javnost. Nakon toga uvedena je kontrola u NSA (National Security Ageny) pa se takve situacije sasvim sigurno neće ponavljati.
Ne treba posebno spominjati da se Snowdenov čin tretira kao izdaja i kažnjava s minimalno 25 godina zatvora, a u njegovom slučaju i doživotno. Dakle, čak ni takva kazna nije spriječila jednu osobu da izigra pravila pa je teško očekivati da mnogo manje kazne mogu spriječiti one u većim ili manjim radnim okolinama na tako nešto.
I dok je industrijska špijunaža vjerojatno najveći problem, najčešće se pravila krše na način da netko iz IT odjela špijunira kolege i kolegice, odnosno njihov privatni život. Također, svojim nadređenima mnogo toga ni ne govore jer ne vide svrhu u tome. Pod time se misli na instalaciju softvera ili manje probleme s njima.
Prema istraživanju Intermedie nad dvije tisuće ispitanika iz Velike Britanije na ovu temu, njih 97 posto odgovorilo izjavilo je da su imali u posjedu barem jednu povjerljivu informaciju, a njih 93 posto otkrilo je da su prekršili pravila. Najčešće se pritom radi o tome da su na jednom korisničkom imenu imali više osoba.
A jedino rješenje da se spriječi donošenje odluka na svoju ruku u IT sektoru jest onemogućiti zaposlenike da sami donose odluke. U praksi, to je gotovo pa neizvedivo. I da jest, tko će nadgledati one koji nadgledaju odluke zaposlenika?
Appleovo poslovanje u Kini, koje je doživjelo razne faze – od motora rasta do problema i natrag – bilo je jedno od slabijih područja u tvrtkini, unatoč boljim od očekivanih rezultatima u prazničnom kvartalu.
Infobip je osigurao višu osiguranu kreditnu liniju u iznosu od 520 milijuna dolara, predvođenu fondovima i računima kojima upravljaju BlackRock i Blue Owl. Cilj je refinancirati postojeću kreditnu liniju, ojačati kapitalnu osnovu i podržati sljedeću fazu rasta tvrtke. Kako potražnja za AI-pokretanim korisničkim angažmanom ubrzano raste, Infobip dodatno pojačava fokus na inovacije i globalno širenje.
Eleport je sklopio strateško partnerstvo sa Supernova Grupom, jednim od najvećih trgovačkih lanaca u regiji. U sklopu ovog projekta, na 30 lokacija, u Hrvatskoj i Sloveniji - bit će instalirano gotovo 200 ultra-brzih DC punjača snage do 400 kW.