Javni cloud motor je rasta prihoda od cloud IT infrastrukture

Javni cloud motor je rasta prihoda od cloud IT infrastrukture
Fotolia

Cloud donosi prihode u svim smjerovima, od softvera, preko usluga do hardvera. Potvrđuje to IDC u svom istraživanju o proizvodima vezanima uz cloud infrastrukturu, kao što su serveri, diskovi za pohranu podataka, mrežni preklopnici... donosi brojke za treći kvartal prošle godine i prema njima došlo je do rasta od 25,5 posto na godišnjoj razini. Odnosno, riječ je o ostvarenim prihodima od 11,3 milijarde američkih dolara.

Što se same cloud infrastrukture tiče, ona bilježi rast od 32,3 posto na godišnjoj razini, odnosno ostvarila je prihode od 7,7 milijardi dolara. Privatni cloud stigao je do 3,6 milijardi dolara, što je dovoljno za rast od 13,1 posto. I na kraju priče, tradicionalna IT infrastruktura porasla je za osam posto na godišnjoj razini, što je odličan rezultat jer nekoliko posljednjih godina bilježila je konstantan pad. Javni cloud pak je priča za sebe jer čini 68 posto ukupnih cloud prihoda vezanih uz IT infrastrukturu.

Jer, javne cloud usluge (i proizvodi) i dalje dominiraju tržištem, a tako će se nastaviti i dalje jer prema prognozi koju nudi IDC, kompanije će do 2021. godine na taj segment potrošiti vrtoglavih 266 milijardi američkih dolara. I ne samo to, u ovoj godini će potrošnja stići do 128 milijardi dolara, što je 25,4 posto više nego u 2016. Dominirat će i dalje SaaS (Software-as-a-Service) s dvije trećine kompletne potrošnje na javni cloud u ovoj godini. Uz to, Sjedinjene Američke Države činit će 60 posto ukupnih prihoda u 2021., a da dođu do toga, iz tog dijela svijeta potrošit će se 163 milijardi dolara, od ukupnih 266 milijardi. Dakle, pozicioniranje se nastavlja snažnim ulaganjima i nitko nema pravo na čekanje.

Jer, s cloudom je svima jednostavno, kako privatnim, tako i poslovnim korisnicima. A pogodnosti se najbolje osjete upravo kroz javni cloud, koji je otvoren za sve te ujedno nudi mogućnost dostavljanja resursa dinamčki preko interneta i preko web aplikacija, odnosno, web usluga. Bira ih se jer imaju prednosti pred privatnim cloudom, a ona je u veličini.

Uz to, javni oblaci nude mogućnost  povećavanja ili smanjivanja zakupljenog dijela oblaka i prebacivanje odgovornosti, ako se  pojave neplanirani rizici, s organizacija na davatelja usluga. Dijelovi javnog oblaka mogu biti  i pod isključivom uporabom samo jednog korisnika, čineći tako privatni podatkovni centar (eng. datacenter). Prednosti je uistinu mnogo. Tek se kao mana spominje sigurnost...