IT u Osijeku pokazuje velik rast, izvoz u 5 godina porastao s 8 na 31 posto

IT u Osijeku pokazuje velik rast, izvoz u 5 godina porastao s 8 na 31 posto

Često se Osijek spominje kao hrvatska „Silicijska dolina“, iako je to izraz kojeg manageri osječkih IT tvrtki baš i ne vole čuti. No, činjenica je da taj sektor na istoku Hrvatske pokazuje velik rast što je vidljivo i iz službenih podataka koje je objavila udruga „Osijek Software City“.

Prema podacima FINA-e i HGK Županijske komore Osijek o financijskom poslovanju, u posljednjih pet godina vidljiv je konkretan napredak među tvrtkama koje se bave proizvodnjom softvera i uslugama IT savjetovanja. Tako je u razdoblju od 2008. do 2013. godine povećan ukupan broj tvrtki u Osijeku s 56 na 83. Sukladno tome rastao je i broj zaposlenih koji se povećao za 37 posto na 311 djelatnika.

Rasle su i prosječne neto plaće za 25 posto na približno 5,000 kuna dok su prihodi povećani sa 63 na 83 milijuna kuna. Značajno je primijetiti i velik porast izvoza u spomenutom razdoblju. Tako je prihod iz inozemstva s 8 posto, koliko je iznosio u 2008., porastao na 31 posto u 2013. godini. Istovremeno pale su investicije u dugotrajnu imovinu što, uz podatak o povećanju broja zaposlenih i plaća, zorno prikazuje kako se osječke IT tvrtke sve više okreću ulaganju u znanje djelatnika.

Trenutačno najveći problem predstavlja nedostatak kvalitetne radne snage što je trend i u ostatku Hrvatske, ali i u cijeloj Europskoj uniji. Dapače, postoji opravdani strah da bi iz financijski slabijih zemalja, u koje Hrvatska s višegodišnjeom recesijom i lošom poduzetničkom klimom definitivno pripada, velik broj programera mogao otići put 'starih članica' EU.

Osim što se trude za svoje djelatnike organizirati brojne interne treninge i edukacije, a ujedno i međusobno surađuju na tom planu, tvrtke članice 'Osijek Software Citya' posljednjih su godinu i pol krenule u pravu ofenzivu. Tako je održan veći broj predavanja, radionica i edukacija za sve skupine, od srednjoškolaca preko studenata i posliojediplomaca sve do nezaposlenih, kako bi se stvorio svojevrsni 'hype' i Osječani postali svjesniji potencijala za mlade koji leži u IT-u.

Osvješćivanje javnosti bio je tek prvi korak u dugoročnim planovima za 'proizvodnju' budućih stručnjaka. Predstavnici udruge posljednjih su mjeseci vodili intenzivne pregovore s nekolicinom osječkih fakulteta o formiranju novih smjerova i kurikuluma okrenutih IT-u. Tako je već formalizirana suradnja s Odjelom za matematiku na kojem se izvodi dvogodišnji diplomski studij Matematike i računarstva.

Novim izmjenama programa smjer je dodatno prilagođen stvarnim potrebama na tržištu rada. Najboljim studentima prve godine bit će omogućen jednodnevni boravak u tvrtkama koje su dio Osijek Software Cityja, a najboljima s druge godine višednevni boravak  u svrhu definiranja mogućih tema zajedničkih diplomskih radova.