Internet stvari donijet će maloprodaji 2,5 milijardi dolara do 2020.

Internet stvari donijet će maloprodaji 2,5 milijardi dolara do 2020.
Fotolia

Maloprodaja će „buknuti“ širenjem Interneta stvari (Internet of Things - IoT) jer kad se umreži oko 20 milijardi različitih uređaja, bit će potrebno kupovati ne samo te iste uređaje već i dodatke za njih, zamjenske dijelove, hardver svih vrsta, instaliranje drivera, softvera i mnogo drugih stvari. Sve to bi u sljedećih pet godina samo maloprodaji na globalnoj razini trebalo donijeti oko 2,5 milijarde američkih dolara!

Nije to mnogo kad se pogleda podatak da bi IoT do 2020. trebao generirati prihode od preko 300 milijardi dolara, ali ako znamo da trenutno maloprodaja na 670 milijuna dolara, onda brojka koja je skoro četiri puta veća svakako dobro izgleda. Sad se uz sve prognoze ipak treba ponešto i poklopiti jer da bi prodaja krenula, potrebni su potrošači.

Oni su još uvijek dosta nesigurno i dok koristimo pametne telefone, tablete, televizore i takve općenitije stvari kojima je prirodno mjesto na Internetu, još uvijek postoji skepsa u spajanju automobila na mrežum, a posebno hladnjaka, pećnica i ostalih kućanskih aparata. Tako nešto će se kod korisnika "uvući" kad se poradi na sigurnosti, a ona još uvijek ne ulijeva povjerenje.

Prvenstveno, treba postaviti standarde koji bi osiguravali neometan rad više uređaja odjednom, potrebni su protokoli, regulative i suradnja operatera međusobno. Uz to, potrebna je bolja infrastruktura i znatno brže internetske konekcije. O svemu tome se nije mislilo jer lako je povezati termometar (nije Google bez razloga preuzeo NEST) ili neki manji uređaj s pametnim telefonom, ali ukoliko želite kontrolu nad svim uređajima, potrebno je nešto više, kompliciranije i trenutno potpuno neizvedivo.

Stoga, da bi sve krenulo prema naprijed potrebno je promijeniti način razmišljanja ljudi, stvarnost koju su postavili lideri tehnoloških kompanija i potom bi se možda moglo početi raditi i na samom povjerenju eventualnih korisnika.