INFOGRAFIKA: Države s najkonkurentnijom ekonomijom svijeta

INFOGRAFIKA: Države s najkonkurentnijom ekonomijom svijeta
Fotolia

Svjetski gospodarski forum (WEF) u svom se godišnjem izvještaju osvrnuo na najkonkurentnije ekonomije svijeta tako što im je dijelio ocjene do deset maksimalnih bodova. Niti jedna od zemalja svijeta nije stigla do šest, a na prvom je mjestu ponovno Švicarska, ove godine s ocjenom 5,81.

Slijede Singapur, Sjedinjene Američke Države, Nizozemska, Njemačka... Od zemalja s kojima se uspoređujemo, napredak bilježe Slovenija, Slovačka, Poljska, Bugarska i Srbija dok Makedonija, Rumunjska, Grčka, Mađarska i Crna Gora bilježe pad.

Svjetski gospodarski forum definira konkurentnost kao set institucija, politika i faktora koji određuju razinu produktivnosti jedne zemlje. Metodologija se temelji na analizi 12 faktora konkurentnosti koji uključuju institucije, infrastrukturu, makroekonomsko okruženje, zdravlje i osnovno obrazovanje, visoko obrazovanje i trening, efikasnost tržišta rada, efikasnost tržišta roba, tehnološku spremnost, financijsko tržište, veličinu tržišta, poslovnu sofisticiranost i inovativnost.

Izvješće pokazuje da su osnovni pokretači konkurentnosti infrastruktura, zdravstvo, obrazovanje i tržište uvijek važni za konkurentnost zemlje, ali sugerira da su tehnološka spremnost, poslovna sofisticiranost i inovativnost, u novije vrijeme, bitni za povećanje konkurentnost i održivi gospodarski rast. Izvješće također ukazuje da desetogodišnji pad otvorenosti ekonomija predstavlja rizik razvoju i rastu.

Rezultati istraživanja temelje se na javno dostupnim statističkim pokazateljima za 2015. i 2016. godinu, podacima međunarodnih organizacija kao što su Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond (MMF), Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD) UNESCO, kao i na perceptivnim podacima dobivenim kroz istraživanje mišljenja rukovoditelja tvrtki.