IN2 nastavio s rastom i akvizirao u Srbiji

IN2 nastavio s rastom i akvizirao u Srbiji
Dražen Tomić

Jedan od najvećih domaćih sistem integratora IN2 grupa, prošlu je godinu završio s rastom prihoda od 14 posto, te dosegao ukupne prihode od 167 milijuna kuna. Pritom je dobit također nastavila rasti i to po stopi od 65 posto, te dosegla 22,5 milijuna kuna. IN2 je pritom nastavio seriju akvizicija, a ovog puta se na meti našla tvrtka Actavia u Srbiji koja je preimenovana u IN2 Dynamics, istaknuo je na predstavljanju poslovnih rezultata za 2013. godinu predsjednik Uprave Ante Mandić.

U 2013. IN2 grupa je uložila 10 milijuna kuna u postojeći softver, razvoj novih proizvoda, razvoj infrastrukture i nove tehnologije, kao i u razvoj infrastrukture za preuzimanje IT odjela drugih društava, kojima to nije „core business“. Ukupno ulaganje je za 25 posto veće u odnosu na 2012. godinu. Tijekom 2013. IN2 grupa povećavala je i broj zaposlenih na 425, što je 5,2 posto više u odnosu na 2012. godinu. Rast se nastavio i u 2014. godini te IN2 grupa sada već ima 456 zaposlenih, a do kraja ove godine planiraju dodatna zapošljavanja.

Da je ulaganje u zaposlene bio primarni fokus, pokazuju i rezultati iz 2013. godine, u kojima su u strukturi troškova najveći rast imali upravo troškovi plaća i ostali troškovi zaposlenika, dok su svi ostali troškovi poslovanja smanjeni racionalnim upravljanjem i strukturnim promjenama, kako bi se odgovorilo na izazovno stanje na tržištu. Iz IN2 poručuju da vjeruju kako su zadovoljni zaposlenici njihova najveća prednost, zbog čega ostvaruju uspješan razvoj najmodernijih proizvoda i rješenja za potrebe tržišta. U tome je vjerojatno i ključ uspjeha ove tvrtke, unatoč velikoj krizi u državi i okruženju.

Najbrže rastući sektori IN2 grupe, zdravstvo te IT sigurnost i forenzika preuzimaju sve veći udio u poslovanju. Ipak, javni sektor je zadržao još uvijek najveći udio u ukupnim prihodima grupe, a slijede ga sektori financija i gospodarstva. Također, svi segmenti poslovanja grupe su ostvarili rast tijekom 2013. godine.

„Želimo raditi daljnje akvizicije, kako u Hrvatskoj tako i regiji, ali poglavito bismo željeli u regiji“, ističe Mandić i dodaje „kako je problem realno procjenjivati vrijednost tvrtki u inozemstvu odnosno našoj regiji“.

Što se tiče dobivanja poslova u inozemstvu, prije svega na tržištima regije, uvijek je bolje prema Mandiću ići s nekim domaćim partnerom jer je tada jednostavnije dobiti posao, a najlakše se poslovi dobivaju na natječajima na kojima su financijeri strane institucije poput Svjetske banke ili Europske banke za obnovu i razvitak ili kada su financijeri druge države.

Svega nekoliko tvrtki ima više od 100 ljudi, njih 3-4 i takva je situacija i u regiji, objašnjava Mandić, te pojašnjava da će se teško dogoditi stvaranje neke veće tvrtke. Pritom treba spomenuti kako se prije gotovo dvije godine IN2 našao na meti HT-a koji je želio kupiti tvrtku nakon što je prije toga kupio Combis. Tada bi nastala najjača domaća IT tvrtka koja bi bila, osim u Hrvatskoj, i u regiji najveći sistem integrator ali to se očito više ne može dogoditi i nakon promjena u HT-u, ali i promjena u razvoju IN2 koji je vidljiv u najavama novih akvizicija.

Najveću mogućnost u izvozu ima softver za osiguravajuće kuće koji se našao i na Gartnerovom popisu u Magičnom kvadrantu najboljih europskih rješenja. „Prvo treba izrasti na vlastitom tržištu, a tek onda u inozemstvu. Bez domaće kapitalizacije, pa onda regionalne nema uspjeha na svjetskom tržištu. Tako da će tek rijetki startupovi uspjeti, i lošije od omjera 1:10“, tvrdi Mandić.

Što se tiče problema uvođenja ERP-a u Narodnim novinama, o kojem smo pisali, još uvijek smo unutra i bit ćemo jer odabir nije napravljen, a do implementacije nakon potpisa može proteći i više od godinu dana.