Globalno oglašavanje doseglo svoje vrhunce i u 2016. godini uprihodilo 532 milijarde dolara

Globalno oglašavanje doseglo svoje vrhunce i u 2016. godini uprihodilo 532 milijarde dolara
Shutterstock

Globalno oglašavanje doseglo je svoje vrhunce i u 2016. godini uprihodilo 532 milijarde američkih dolara, ponajviše na krilima velikih događaja kao što su bile Olimpijske igre u Rio de Janeiru, Europsko nogometno prvenstvo u Francuskoj i predsjednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama. Brojke su javnosti u svom izvješću predočili Global Advertising Trend i IHF-ov Advertising Intelligence Service.

Konkretno, ove 532 milijarde dolara su rast od 7,1 posto u odnosu na 2015., a deset vodećih svjetskih tržišta čine čak 75 posto ukupnih prihoda od oglašavanja. To je jedan posto slabije nego u 2015., ali malo koga to može brinuti s obzirom na rast prihoda od 7,1 posto.

Što se tiče najbržerastućih tržišta po pitanju oglašavanja, Afrika dominira i četiri od pet država svijeta s najboljim rezultatima po pitanju rasta su upravo na tom kontinentu. Primjerice, Gana i Kenija imaju izniman uzlet i njihovi su rezultati 20 posto bolji no što su bili u 2015.

Što se tiče platformi za oglašavanje, televizija je i dalje vodeća s 36 posto udjela. Odnosno, sa 192 milijarde dolara prihoda. Dakle, nisu televiziji naštetili ni divovi kao Facebook, Google ili Snapchat, što pokazuje koliku moć kao medij televizija ima još uvijek. Posebno u godinama kad se događa toliko mnogo stvari na sportskom društvenom i političkom planu kao u 2016.

Ipak, Global Advertising Trend i Advertising Intelligence Service navode da će se za pet godina ipak situacija promijeniti te će online oglašavanje preuzeti vodeće mjesto. Jer, ionako je blizu sa 160 milijardi dolara prihoda, što je 30 posto udjela na tržištu. Slijede tiskani mediji sa 101 milijardom i radio s 47 milijardi dolara.

Na kraju, u 2017. se očekuje 590 milijardi dolara prihoda od oglašavanja, što je iznimna brojka s obzirom da u ovoj godini nema velikih svjetskih događaja kao u prošloj. Ali, Bliski istok, Afrika i Azijsko-pacifička regija imaju toliki rast da će uspjeti održati tržište u uzlaznoj putanji.