GfK: Europa je zasićeno tržište

GfK: Europa je zasićeno tržište
Dražen Tomić

Predviđanja GfK za ovu godinu pokazuju za Europu usporenje rasta prodaje konzumne elektronike, istaknuo je Jürgen Boyny, direktor GfK za konzumnu elektroniku, na predstavljanju sajma IFA 2017 koje se održava u Lisabonu. Prema GfK-ovim procjenama u zapadnoj Europi očekuje se pad vrijednosti tržišta, no ipak postoje tržišta gdje se može očekivati rast prodaje i to su Norveška, Velika Britanija, Njemačka, Italija, Poljska.

Kada je riječ o prodaji televizora tu se očekuje daljnji rast tržišta UHD televizora. Što se tiče korisničkih navika, Boyny ističe kako se televizija i to ona linearna dakle klasična gleda i dalje u prosjeku oko 223 minute dnevno. Ono što je prema njemu izazov za cijelu industriju je rast video on demand sadržaja kao što su Netflix, YouTube sadržaji i kako mlađu populaciji sa tableta i pametnih telefona prebaciti na TV uređaje velikih dijagonala. Boyny smatra kako je to moguće kvalitetnim sadržajem visoke rezolucije kod kojeg pravo korisničko iskustvo dolazi do izražaja tek kada se gleda na velikom zaslonu.

Europsko tržište televizora tako je potaknuto konsolidacijom, a traže se uređaji koji su inovativni, visoke rezolucije i to 4K odnosno UHD s HDR mogućnostima. pritom ne treba zaboraviti niti Smart TV uređaje koji zauzimaju sve veći udjel na tržištu i ove se godine očekuje da će on dosegnuti čak 53 posto. Naravno, kao što smo već spomenuli, tržište će biti potaknuto na daljnji rast uz novi sadržaj ali i korištenje velikog zaslona za pristup društvenim mrežama i sadržajima na njima. Za takav sadržaj koristit će se aplikacije na pametnim televizorima stalno spojenim na Internet.

Veliki poticaj razvoju tržišta dat će i mogućnost obrazovanja uz korištenje uređaja s velikim zaslonom, ali kako smatra Boyny to će se događati i u segmentu zdravstvene njege. Sve to potiče razvoj umrežene distribucije sadržaja koji konzumiramo bilo na pametnim telefonima, tabletima ili televizorima.

Prema podacima GfK prošle godine na tržištu u Europi prodano je 29,8 milijuna slušalica, 13,3 milijuna zvučnika s Bluetoothom, 2,2 milijuna VR naočala te čak 1,8 milijuna dronova.

Sve će više uređaja biti upravljivo glasom od kućanskih uređaja, frižidera i perilica, televizora, automobila. Upravljanje glasom, prepoznavanje glasa te glasovna interakcija slijedeća su velika stvar na tržištu konzumne elektronike, zaključuje Boyny.