Finska će do 2017. izgraditi svoj najveći i najzeleniji podatkovni centar

Finska će do 2017. izgraditi svoj najveći i najzeleniji podatkovni centar
Fotolia

Finska se nekad mogla prepoznati po Nokiji, ali ti slavni dani su posljednjih nekoliko godina prošlost pa se uvelike krenulo razmišljati o budučnosti i do 2017. godine bi ta uspješna zemlja sa sjevera Europe trebala biti itekako poznata po podaktovnim centrima.

Trenutno se radi na najvećem u zemlji, bit će smješten u Helsinkiju i koštat će uzmeđu 130 i 150 milijuna eura. Novac nije uložila tamošnja vlast već skup investitora, a sve uz pomoć švedskog mobilnog operatera TeliaSonere. Točnije, finskog dijela te kompanije koja djeluje i u Norveškoj.

Iako tehnički postoje veći podaktovni centri u vlasništvu Googlea i Yandexa, oni su interni, samo za te kompanije. Ovaj će biti za širu uporabu, kapacitet će mu biti 30 MW (megavata), ali s mogućnošću "podizanja" do 100 MW. Ujedno, Sonera tvrdi da će po pitanju energetske učinkovitosti biti daleko najbolji u zemlji i široj okolici, a možda i cijelom kontinentu zahvaljujući uštedama i općenito "zelenom" načinu na koji je načinjen.

Ne trude se u Soneri dobiti nagrade i priznanja vezana uz ekologiju niskim PUE (Power Usage Effectiveness) nego se trude napraviti nešto što će na istom mjestu biti i sljedećih 30 godina, a neće štetiti okolišu. Zasad im planovi napreduju odlično i za 18 mjeseci sve bi trebalo krenuti i u praksi.

No PUE će svakako biti nisko, na otprilike 1,2. Primjerice, Googleov Hamina podaktvovni centar radi na 1,14, a u okolici je prosjek 1,7. Stoga, Sonera radi dobar posao, dosta ispod prosjeka i to će svakako zadovoljiti sve kriterije. Ne samo sad već i u budućnosti kad tehnologija bude dodatno napredovala.

A kad smo kod toga, Sonera će napraviti sve na najbolji i najnapredniji način, a sve kako bi Finska ponovno bila glavna odrednica u tehnološkom smislu. Možda neće više nikad biti hardverska velesila, ali u svijetu kad su podaci sve bitniji, možda se nametne.