Facebook i Google u raljama francuskih regulatornih tijela

Facebook i Google u raljama francuskih regulatornih tijela
Fotolia

Francuska regulatorna tijela odlučila su istražiti poslovanje američkih kompanija i vidjeti postoje li elementi za podizanje tužbe ili odustajanje od njih. Naime, tehnološke kompanije kao Facebook, Google i Twitter posljednjih godina imaju mnogo problema na europskom tlu, no rijetko kontra njih djeluju zemlje članice Europske unije zasebno.

Inače to Unija čini sama pa u ovom trenutku vodi nekoliko ozbiljnih sporova protiv Googlea, Facebooka, Applea i Microsofta, od čega su u najvećim problemima Microsoft i Google. Plaćali su odštete za svoje postupanje i kršenje odredbi, a prijete im još uvijek kazne od nekoliko milijardi američkih dolara.

A sad je to probilo granice same cjeline kao što Europska unija jest i nakon Njemačke i Italije, Francuska se odlučila djelovati kako bi zaštitila svoje građane. Smatraju da to što američke kompanije čine nije u skladu s njihovim zakonima, prvenstveno jer krše prava građana. Naime, podaci koje te kompanije prikupljaju kasnije se koriste za oglašavanje i to bez znanja ili odobrenja građana od kojih su ti podaci prikupljeni.

Kompanije se pravdaju da svaki njihovih korisnik prihvaća uvjete korištenja prilikom registracije, ali više instance to ne smatraju dovoljnim. Ukoliko to i dokažu, Google, Facebook i Twitter mogli bi se naći u ozbiljnim problemima, koji bi rezultirali gubitkom stotina milijuna dolara samo u Francuskoj. Odnosno, milijardama dolara na prostoru cijele EU.

Primjerice, u Sjedinjenim Američkim Državama je online oglašavanje putem slikovnih oglasa (eng., banner) doseglo 32,2 milijardi dolara, od čega Facebooku ide 8,5 milijardi i Googleu 3,8 milijadi. Za njihovo targetiranje imaju besplatnu bazu korisnika, plaćaju porez samo na "konačni proizvod" i regulatorna tijela su se uznemirila, teško im je promatrati sve te milijarde koje im prolaze kroz prste bez da ih uspio dohvatiti...