EU naredio Appleu plaćanje 13 milijardi eura utajenog poreza

EU naredio Appleu plaćanje 13 milijardi eura utajenog poreza
Antonio Jularić

Europska unija kaznit će Apple kao nikoga dosad, a sve iz razloga što su se oglušili na sve kritike, prijedloge, pa i prijetnje na račun neplaćanja poreza. Riječ je o 13 milijardi eura, svoti za koju se smatra da je Apple „zamračio“ kroz poslovanje u Irskoj.

No, to nije bilo jednostrano. Ta kompanija posluje na području Irske od 1991. i sve do 2015. samo su činili ono što je isprva dogovoreno. Tamošnjim vlastima je zbog radnih mjesta godilo što Apple posluje kod njih, a Appleu je godilo što može kroz Irsku plasirati kompletno europsko poslovanje. I ne samo europsko, kako pokazuje istraga Europske komisije.

Pretjerali su u zaobilaženju pravila, traženju raznih "rupa" i došli do situacije da se "glavni ured" na području Irske nalazi samo u teoriji, na papiru. Takvo stanje stvari dovelo je do toga i da se ponajveća tehnološka kompanija na svijetu odlučila kroz Irsku "provlačiti" apsolutno sav profit ostvaren na području Europske unije.

Zanimljivo je u cijeloj priči koliko daleko su bili spremni ići, bez obzira na enormnu zaradu diljem svijeta. Dakle, porezna stopa bila je u 2003. svega jedan posto za profit ostvaren od strane Apple Sales International, da bi u 2014. pala na mizernih 0,005 posto.

Ircima, naravno, nije drago što se sve ovo događa jer žele i dalje glasiti kao porezna oaza. Dio je to njihove politike kojom privlače velike kompanije i dugoročno itekako dobro stoje.

„Ne preostaje nam ništa drugo nego se žaliti. Ako ova kazna prođe, to bi moglo naštetiti Irskoj i poreznoj politici koju zagovaramo. Smatram da se EU ne bi smjela miješati i dirati u naš suverenitet“, rekao je irski ministar financija Michael Noonan.

Izvršni direktor (CEO) Applea Tim Cook bio je mnogo oštriji.

„Naravno da ćemo se žaliti na ovu odluku, to su obične političke gluposti. Netko želi skupljati bodove preko naših leđa“, izjavio je.

Ipak, teško je za očekivati da EU neće reagirati jer Irska je drugim zemljama činila nelojalnu konkurenciju. A tako nešto mora se promijeniti na bolje. Ili će u svim zemljama porezne stope biti svedene na minimum minimuma ili će Irska ipak morati svoje podići kako bi se približila onima u drugim zemljama na europskom tlu...

Sve u svemu, za Apple problema neće biti jer imaju u pričuvi 207 milijardi eura. I to samo od poslovanja van granica Sjedinjenih Američkih Država.