EU kreće u obračun s problemom korištenja poreznih oaza za izbjegavanje plaćanja poreza

EU kreće u obračun s problemom korištenja poreznih oaza za izbjegavanje plaćanja poreza
Fotolia

Europska unija više ne želi ostavljati nimalo prostora kompanijama da izbjegavaju plaćanje poreza korištenjem offshore rješenja (hrv., porezna oaza), koje im uvelike umanjuju izdavanja, ali i čine direktnu štetu za proračun zemalja u samoj Europskoj uniji. Upravo zato stiće novi paket regulativa i zakona koji će se boriti s ovim problemom.

Sama ideja je vrlo jednostavna, eliminirat će se svi koji ponude bilo kakve financijske usluge kompanijama koje posluju na području EU, a da one imaju veze s porezima. Način na koji će se eliminirati bit će takav da bi svaka od tih kompanija koja je nudila olakšice morala ispuniti porezne obrasce u suradnji s lokalnim vlastima u roku pet dana. Ako to ne naprave, dobivaju izgon iz EU. Najčešće nisu prijavljene u EU i time se zapravo mogu ubiti dvije muhe jedim udarcem.

Također, svaka od kompanija kojoj su se nudile porezne olakšice u nekoj od zemalja izvan EU također će morati proći strogu poreznu kontrolu kako bi se vidjelo jesu li što propustile prijaviti ili je sve apsolutno čisto. I nije da će sve to stići preko noći, ovo stupa na snagu tek 2019. pa se svi imaju vremena pripremiti.

Samo, nigdje se ne spominje Irska, koja zapravo jest porezna oaza i članica je EU. Primjerice, u njoj Apple uspijeva "spasiti" milijarde i milijarde američkih dolara zahvaljujući beneficijama koje uživa pa plaća svega 0,005 posto poreza, što ne da je apsurdno nego dovodi mnogo toga u pitanje. Zato Irska i jest pod pritiskom EU.

A bit će i Velika Britanija, koja baš 2019. izlazi iz nje. Stoga, nije slučajno da sve ovo baš tad stupa na snagu, baš kao što stupaju i posebni odnosi s Velikom Britanijom, po kojoj će se jednako strogo kao u slučaju Rusije ili Kine pristupati poslovanju pa će kontrole vezane uz porezna pitanja biti rigoroznije, a to podrazumijeva detaljnije, vremenski duže, financijski teže...

Ipak, možda Europski parlament ipak odbaci sve ove prijedloge i zaštiti postojeću situaciju, koja je bitno fleksibilnija, ali ujedno omogućava razne malverzacije.