Ericsson Nikola Tesla zabilježio rast prihoda 7 posto na 730,3 milijuna kuna

Ericsson Nikola Tesla zabilježio rast prihoda 7 posto na 730,3 milijuna kuna
Dražen Tomić

Prvi dio 2016. godine za Ericsson Nikolu Teslu završio je rastom prihoda od 7 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te je dosegnuto 730,3 milijuna kuna i to kao rezultat porasta prodaje na Ericssonovu tržištu i tržištu Zajednice Neovisnih Država. Ericssonovo tržište bilježi kontinuirani rast zahvaljujući širenju poslovanja i novim odgovornostima kako u segmentu istraživanja i razvoja tako i u segmentu upravljanih usluga.

U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 18,1 posto,  usluge za Ericsson 60 posto, od toga 12,5 posto realiziramo od upravljanih usluga u Hrvatskoj, dok ostala izvozna tržišta sudjeluju s 21,9 posto.

Bruto dobit iznosi 91,3 milijuna kuna (1. polugodište 2015.: 93,6 milijuna kuna), što je 2,5 posto manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Bruto marža niža je u odnosu na isto razdoblje prethodne godine kao posljedica promjena u asortimana prodanih proizvoda i usluga te kontinuiranog pritiska na cijene te iznosi 12,5 posto (1. polugodište 2015.: 13,8 posto).

Prodajni i administrativni troškovi smanjeni su 1,7 posto na 39,4 milijuna kuna (1. polugodište 2015.: 40,1 milijun kuna). Operativna dobit manja je 2,4 posto te iznosi 51 milijun kuna (1. polugodište 2015.: 52,3 milijuna kuna).

Doprinos kompanije Ericsson Nikola Tesla Servisi, kompanije kćeri Ericssona Nikole Tesle, prihodima u ovom tržišnom segmentu iznosi 91 milijun kuna. U tijeku je daljnji proces transformacije kompanije s ciljem usklađivanja s novim poslovnim modelima i svim pripadajućim standardima u području pružanja usluga održavanja i izgradnje telekomunikacijske mreže. Tako se nastavljaju aktivnosti implementacije rješenja za uvođenje preostalih globalnih MSDP (Managed Service Delivery Platform) alata i MSTOP (Managed Services Total Operations Practice) procesa.

Poslovni rezultati u prvom polugodištu 2016. godine pokazuju nastavak stabilnog poslovanja, ističe Gordana Kovačević predsjednica Ericsson Nikole Tesle te dodaje kako su shodno tome nastavili su zapošljavati pa smo tijekom prvog polugodišta u Ericsson Nikola Tesla Grupi zaposlili 119 stručnjaka.

„Raduje me da naša ulaganja u razvoj novih rješenja te snažne marketinško prodajne aktivnosti donose uspjehe na tržištima Zajednice Neovisnih Država. Nedavno završena implementacija nacionalnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Armenije, u potpunosti temeljenog na rješenju u oblaku, posebno je važna kao dodatna referenca. Uspjehe na ovom tržištu nastavljamo i u operatorskom segmentu daljnjim širenjem Ucomove LTE mreže i modernizacijom 3G mreže ovog operatera. S novim velikim ugovorom u Kazahstanu u području eZdravstva dodatno potvrđujemo naše vodstvo u realizaciji kompleksnih ICT rješenja u poslovnom segmentu zdravstva, što je jedna od strateških odrednica kompanije“, ističe Gordana Kovačević.

Domaće tržište pod pritiskom

Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 131,9 milijuna kuna prihoda od prodaje, 14 posto manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Nastavljena je suradnja sa strateškim partnerom Vipnetom na modernizaciji radio pristupne mreže i transportne telekom mreže kao i na povećanje kapaciteta 3G i 4G tehnologije. U tijeku su daljnja testiranja novih funkcionalnosti u različitim područjima jezgrene i pristupne mreže koja doprinose povećanoj kvaliteti i novim uslugama za krajnje korisnike.

Poslovna suradnja s Hrvatskim Telekomom nastavljena je u segmentu modernizacije  nepokretne telekomunikacijske mreže, isporukom rješenja za pristupnu IP mrežu i transportnu mrežu Hrvatskog Telekoma. Pojačane su aktivnosti u području usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture. Drugi kvartal 2016. godine obilježio je i nastavak suradnje i aktivnosti na identifikaciji i realizaciji budućih projekata s tvrtkama Optima i Iskon koje posluju u sastavu T-HT Grupe. Također su započete lokalne aktivnosti na međunarodnom Pan- European IP projektu Deutsche Telekoma (DT Pan-Net).

S mobilnim operatorom Tele2 radili su na unapređenju programske podrške i modernizaciji jezgrene mreže. Nadalje, radili su na unaprijeđenju transportne mreže u segmentu mikrovalnih veza i svjetlovodnih tehnologija u cilju osiguravanja dovoljno mrežnih kapaciteta za uvođenje novih usluga i brze aktivacije korisnika. Također, pružamo usluge podrške kao i održavanja cjelokupne telekomunikacijske mreže.

Na području ICT rješenja za industriju nastavlja se informatizacija u području zdravstva (eZdravstvo). Potpisani su ugovori o isporuci bolničkog informacijskog sustava Kliničkom bolničkom centru Split, Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju „Biokovka“. Uspješno se nastavlja realizacija projekta Zajedničkog Informacijskog sustava katastra i zemljišnih knjiga.

„Na domaćem tržištu i tržištima Jugoistočne Europe bilježimo pad prihoda od prodaje uslijed negativnih ekonomskih i političkih kretanja. Dodatni izazov je jaka konkurencija te konsolidacija i centralizacija nabavnih procesa od strane globalnih kupaca / operatora. Neto dobit od 51 milijun kuna na razini je dobiti ostvarene u prvom polugodištu prethodne godine te predstavlja 7 posto povrata od prodaje. Zbog promjena u asortimanu prodanih proizvoda i usluga te kontinuiranog pritiska na cijene od strane kupaca, bruto marža je i dalje pod pritiskom u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Provodimo strogu kontrolu troškova“, objašnjava Gordana Kovačević.

Izvoz raste

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje iznose 159,8 milijuna kuna, što je porast od 15 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Na tržištima Jugoistočne Europe (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) prihodi od prodaje manji su 30,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznose 66,4 milijuna kuna. Nepovoljna gospodarska situacija i dalje negativno utječe na dinamiku ulaganja operatora koja je izrazito usporena. Nastavljena je suradnja s operatorima u području održavanja fiksnih i mobilnih mreža.

S Crnogorskog Telekomom potpisan je sporazum o suradnji vezanoj uz novi investicijski ciklus do kraja 2018. godine. Riječ je o suradnji u području radijske pristupne mreže, mobilne jezgrene mreže, nadogradnje i novih funkcionalnosti IMS platforme, kao i nadogradnje Call Centar platforme.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje iznose 93,4 milijuna kuna, što je porast od 117,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

S Ministarstvom zdravstva i socijalnog razvoja Republike Kazahstan potpisan je ugovor vezan uz informatizaciju zdravstvenog sustava u sklopu čega će biti isporučena i interoperabilna platforma. Implementacija, koja uključuje analizu, projektiranje, prilagodbu lokalnim potrebama i instalaciju trajat će oko godinu dana, a usluge podrške tri godine. Uvođenje ovakvog sustava omogućiti će bolje zdravstvene usluge građanima Kazahstana te istovremeno osigurati uštede i poboljšati upravljanje nacionalnim zdravstvenim sustavom.

S armenskim operatorom Ucomom dogovoren je nastavak suradnje na širenju LTE mreže, uvođenju novih funkcionalnosti i povećanju kapaciteta jezgrene mreže te modernizaciji 3G mreže ovog operatora.

„Prodajni i administrativni troškovi smanjeni su za 1,7 posto. Kraj polugodišta zaključili smo sa zdravom bilancom i solidnim udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 30,2 posto. Ostvaren je i pozitivan novčani tok od poslovnih aktivnosti od 38,2 milijuna kuna. Nakon isplate 132,8 milijuna kuna dividende u lipnju o.g., ukupna novčana sredstva na kraju polugodišta, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, iznose 163,2 milijuna kuna. Učinkovitost obrtnog kapitala i dalje je snažna te mjerena u danima vezivanja obrtnih sredstava iznosi 27 dana. Stopa konverzije novca je 47 posto.

U skladu s našim strateškim planom, nastavljamo jačati poziciju i prodaju u temeljnom poslovanju i ciljanim područjima za telekom operatore i kupce u segmentu industrije i društva. Nastavljamo ulagati u razvoj novih proizvoda i rješenja. Također smo strateški fokusirani na dobivanje novih odgovornosti, novih projekata i jačanje konkurentnosti na globalnom Ericssonovom tržištu. Sukladno tome, uzimajući u obzir potrebu za kontinuiranom transformacijom te Ericssonove organizacijske i strukturne promjene, prilagođavamo našu organizaciju, zapošljavamo nove stručnjake i ulaženo u razvoj kompetencija“, ističe Gordana Kovačević.

Na Ericssonovu tržištu ostvareno je 438,6 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 13 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U području istraživanja i razvoja, aktivnosti vezane uz aplikacijski i platformski razvoj softvera za mobilne sustave unutar razvojnih jedinica (PDU Radio, PDU Mobile Core, PDU User Data Management i PDU Infrastructure & Hardware) kao i poslovi razvoja i usluga na području tzv. već instalirane baze fiksne mreže odvijaju se sukladno planu. Značajno su prošireni poslovi dizajna radio softvera i na tim je poslovima dodatno angažirano oko 100 stručnjaka. Nakon prve razvojne faze nove podatkovne platforme HDS8000 uslijedile su aktivnosti podrške kod instalacije kupcima (Telefonica, Swisscom, Vimpelcom i dr.).

Stručnjaci Centra za usluge i rješenja radili su na različitim projektima za potrebe kupaca širom svijeta: A1 Austrija, BASE Belgija, POST Luksemburg, Tango Luksemburg, Telefonica O2 Njemačka, KPN Nizozemska, Vodafone Češka, Vodafone Ujedinjeno Kraljevstvo, Translink Nizozemska, Motorola Ujedinjeno Kraljevstvo, Telekom Makedonija, Orange Poljska, Polkomtel Poljska, Swisscom Švicarska, Telekom Slovenija, Turk Telekom Turska i dr. Možemo istaknuti aktivnosti vezane za Cloud projekt za Telefonica O2 Njemačka, vIMS za Tango Luksemburg, Cloud Digital Video Recorder za A1 Austrija i LTE roaming za Vodafone Češka. Daljnji iskorak napravljen je u širenju kompetencija u domeni oblaka što je rezultiralo intenzivnom regionalnom suradnjom i podrškom Ericssonovim timovima u Regiji Centralna i Zapadna Europa. Naši timovi vode sve relevantne regionalne projekte u ovom području te su priznati kao ključni centar za isporuke unutar domene oblaka.

Stručnjaci centra također su pružali usluge definiranja cjelovitih rješenja te konzultantske usluge za Telefonica O2 Ujedinjeno Kraljevstvo, T-Mobile Češka, Vodafone Egipat, MTN Afganistan, Orange Senegal i Slovak Telekom Slovačka.

Intenzivno se radi na razvoju i implementaciji softverskih alata za upravljanje i optimizaciju mobilnih mreža, kao što su: Smart Laptop, Smart Rollout Support, Rehoming Automation Management Tool, Radio Network Proposal Tool, Ericsson Network Engineer, Extended Support Request dr.

Stručnjaci GCD-a (Globalna kompetencijska domena za RAN, OSS) rade na nekoliko Ericssonovih strateških projekata. Istaknuli bi suradnju s Unicom Kina na projektu optimizacije prometa mreže i Saudi Telecomom na projektu e2e verifikacije kvalitete servisa.