Dvije trećine tvrtki našlo se u situaciji da im podatke kradu njihovi vlastiti zaposlenici

Dvije trećine tvrtki našlo se u situaciji da im podatke kradu njihovi vlastiti zaposlenici
Fotolia

Kompanije su u današnje vrijeme izložene sa svih strana i troše na globalnoj razini milijarde američkih dolara da bi se osigurale, ali čak i kad to uspiju, nailaze na nove probleme. Naime, čak dvije trećine kompanija se našlo u situaciji da im podatke kradu njihovi vlastiti zaposlenici.

Accenture Plc i HfS Research su napravili istraživanje na 208 kompanija i raznih organizacija u Sjedinjenim Američkim Državama u trajanju od 12 mjeseci. Saznanja nisu ni najmanje ugodna jer 69 posto njih suočilo se s pokušajem krađe podataka s "vanjske strane", a njih 57 posto suočilo se s prijetnjama s "unutarnje strane". Najviše su problema imali mediji, gdje je 77 posto njih iskusilo da njihovi zaposleni kradu podatke, ili to pokušavaju, kao i tehnološke kompanije, u kojima je isto to iskusilo 80 posto kompanija ili organizacija.

Loša je to situacija i protiv nje se ne može boriti samo silom, a to znači nadzor i kazne, već se treba potruditi baviti prevencijom. Jasno, zadovoljni radnici nemaju potrebe raditi štetu svojoj kompaniji i najbolji put prema uklanjanju ove vrste problema jest imati uvid u to što se sa zaposlenima događa, koliko su zadovoljni i motivirani. Inače sve pada u vodu, što pokazuju i brojke.

Dakle, godišnje se troši oko 84 milijarde dolara na sigurnost, a podaci koje izgube vrijede dva bilijuna dolara u ovom trenutku na godišnjoj razini. Prognoze su da će, ukoliko se ova situacija nastavi, do 2030. godišnje šteta iznositi 90 bilijuna dolara. Vrtogavle cifre i ne tiču se samo štete koju čine zaposleni već i svi oni cyberkriminalci koji danonoćno prijete sa svih strana i traže svoju priliku da dođu do lake zarade.

A posebno se na meti nalazi bankarski i financijski sektor, odnosno sve one tehnološke kompanije koje brinu o njihovim podacima i sigurnosti. Kod njih je situacija takva i da se ciljano infiltrira ljude u sustav kako bi ga lakše probili.

Sve u svemu, problema je mnogo i teško je na sve paziti, ali najbolje je rješenje imati potpuno provjerene administratore i timove zadužene za sigurnost. I samo oni bi trebali baratati osjetljivim podacima, svi drugi moraju imati restrikcije.