Didi napada Uber u Europi, za početak u Estoniji

Didi napada Uber u Europi, za početak u Estoniji
Fotolia

Uber i Didi Chuxing ponovno će odmjeriti snage, ovaj put u Estoniji. Kineska tvrtka, koja je u zadnjim rundama financiranja pokupila iznimno veliku svotu, podržat će estonski startup Taxify, novcem, ali i u razvoju tehnologija, objavile su te dvije tvrtke.

Prvo Didijevo partnerstvo u Europi Taxifyu će dati poticaj za ubrzano širenje usluge u brojnim gradovima od Praga sve do Londona te će uslugu proširiti i na druge sredine, primjerice Pariz. Osnivač i generalni direktor Taxifya Markus Villig izjavio je da Uber neće moći posvuda biti broj jedan te da će, po njegovom mišljenju, svaka regija imati jednu tvrtku koja će odskakati od drugih. Villig želi da Taxify bude broj jedan u Europi i Africi.

Prošle godine Didi je kupio Uberovo poslovanje u Kini čime je okončan veliki okršaj dvaju tvrtki na tom golemom tržištu. Nakon toga Didi je krenuo u ekspanziju po cijelom svijetu sklapajući partnerstva s vodećim tvrtkama u regijama. Tako je već investirao u Grab, Uberovog najvećeg konkurenta u jugoistočnoj Aziji, podržali su i servis Ola, koji je vodeći u Indiji, ali i Lyft, najvećeg Uberovog takmaca na američkom tržištu.

I Uber je nedavno krenuo u udruživanja s lokalnim partnerima nakon trošenja velikih svota u borbi za prevlast. Tako su prošlog mjeseca najavili da će se njihov servis u Rusiji spojiti s Yandexovim. Uber će uložiti 225 milijuna dolara i imat će 36,6 posto zajedničke tvrtke za koju se procjenjuje da će vrijediti oko 3,73 milijarde. Na prvu to zvuči kao dobar posao Uber, no kada uzmemo u obzir da će Yandex uložiti osjetno manje, oko 100 milijuna, a imat će veći dio tvrtke u svom vlasništvu, to ipak ne djeluje kao bilo kakva Uberova pobjeda.

Unatoč činjenici da raspolaže velikim novcem, Didi ne troši sredstva na izravnu borbu s najvećim konkurentom, nego to čini, kao što smo već naveli, kroz podršku lokalnim partnerima. Uber pak ima brojne probleme, ali drži vodeću poziciju na ključnim tržištima na zapadu. Ipak, za najveći je svjetski startup upitno što će i kako će dalje. Od sukoba s regulatorima na velikom broju tržišta, optužbi za krađu Waymovih patenata, do velikog nemira u upravi tvrtke i posebno među ulagačima. Čini se kako su Kinezi pronašli pametan način za otimanje tržišta trenutačnom lideru i da će pametno iskoristiti trenutačne potrese u Uberu kako bi ih polagano prestigli.