CROZ zadovoljan poslovnim rezultatima u 2014. godini

CROZ zadovoljan poslovnim rezultatima u 2014. godini
Dražen Tomić

S članom Uprave CROZ-a Krešimirom Mudrovčićem razgovarali smo o poslovnim rezultatima u prošloj godini koje ocjenjuje solidnima i zadovoljavajućima, ali i o očekivanjima u ovoj godini gdje najavljuje još snažniji iskorak na međunarodno tržište.

Prema njegovim riječima Udio usluga u inozemstvu je nešto ispod 20 % s tendencijom rasta.

„Naše iskustvo koje smo izgradili na mnogobrojnim projektima na domaćem tržištu te na preko 500 projekata u 15 zemalja je svakako nešto što pomaže pri sklapanju sve većeg broja poslova van granica naše države. Uz iskustvo, smatram da je na cijeni i naša specifična i rijetka ekspertiza, pogotovo kad je riječ o IBM-ovim tehnologijama“, ističe Mudrovčić.

Kakvim procjenjujete poslovanje CROZ-a u 2014. godini i koja su očekivanja u ovoj godini? Kakva su očekivanja za 2016. godinu?

Naš ukupni prihod prošle godine bio je 1,5 % manji nego prethodne godine. Lagani pad je posljedica prvenstveno projektnog način rada, no uzevši u obzir veličinu našeg enterprise tržišta i naravno recesiju, ipak mogu reći da smo zadovoljni. Ujedno, to nas je dodatno motiviralo da još snažnije iskoračimo na međunarodno tržište. Pozitivna očekivanja za tekuću i sljedeću godinu naslanjaju se na izvoznu strategiju, ali i na usmjerenost na pružanje naših konzultantskih usluga iz područja agilnih metodologija, razvoja softverskih rješenja te plasiranju vlastitih proizvoda kao što su LikeMyIdea i cDocs.

Svi danas govore o IT izvozu. Gdje su tu vidi CROZ i što možete ponuditi na izvoznim tržištima?

Kao što sam već spomenuo, smatram da je izvoz nužan za rast tvrtke kao što je CROZ. U posljednjih par godina naše poslovanje prolazi svojevrsnu transformaciju s ciljem rasta udjela inozemnih poslova u odnosu na one na domaćem tržištu. Udio usluga u inozemstvu je nešto ispod 20 % s tendencijom rasta. Naše iskustvo koje smo izgradili na mnogobrojnim projektima na domaćem tržištu te na preko 500 projekata u 15 zemalja je svakako nešto što pomaže pri sklapanju sve većeg broja poslova van granica naše države. Uz iskustvo, smatram da je na cijeni i naša specifična i rijetka ekspertiza, pogotovo kad je riječ o IBM-ovim tehnologijama. Naši stručnjaci su u mogućnosti odraditi vrlo specifične projekte - od početka do kraja i unutar rokova, a to je nešto što se traži na svim tržištima. Za nastup i rast poslovanja u inozemstvu bitno je imati i renomirane partnere pa tako u svakoj od zemalja imamo po dva ili tri partnera preko kojih dolazimo do novih poslova ili proširujemo postojeće. Primjerice uz pomoć tvrtke Avnet Techology Services UK radimo na zajedničkoj kampanji za tržište UK-a za naše rješenje za upravljanje idejama - LikeMyIdea. Na sličan način planiramo nastupiti i u ostalim državama kao što su SAD te Njemačka.

Koja su vam izvozna tržišta najzanimljivija i zašto?

Osim spomenutog tržišta zapadne Europe, svakako nam je zanimljivo i tržište Bliskog istoka. Najviše radimo na poslovima vezanim uz modernizaciju starijih IBM-ovih tehnologija, ali i na implementaciji nekih najnovijih tehnologija. CROZ na tim tržištima ima konkurentnu prednost jer osim što možemo odraditi specifične projekte od početka do kraja, pouzdaniji smo po pitanju rokova uz razumnu cijenu.

Kada govorimo o IT rješenjima - što je to što korisnici najviše traže?

Nama su najdraži oni projekti na kojima korisnici vide mogućnost poslovnog iskoraka, odnosno poboljšanja i unaprjeđenja poslovanja kroz korištenje informatičke tehnologije. Big Data, mobilne aplikacije, prediktivna analiza, pametni workflow sustavi... tehnologija brzo napreduje i ovakvi su projekti pravi izazov i užitak.

Primjena agilnih principa, upravljanje kvalitetom softvera (testiranje), sigurnost... to su područja u kojima naši konzultanti imaju puno zahtjeva, tu se očekuje spajanje alata i metodoloških znanja.

Naravno, ima i puno klasičnih projekata gdje se očekuje od informatike da isti posao napravi brže, bolje i jeftinije.

Možete li istaknuti neku posebnu implementaciju?

Mogu istaknuti projekt koji smo radili za regionalno zastupništvo Renaulta u Sloveniji, Renault Nissan Adriatic. Tamo smo unutar tri mjeseca implementirali naše rješenje cDocs koje u potpunosti podržava složen proces nabave, ali i pravila specifična za Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju. Korisnicima je ujedno omogućio bolji uvid u troškove poslovanja.

Ciljevi koji su bili zadani su usklađivanje s nabavnom politikom i procedurama Renault Grupe, uspostavljanje tijeka rada koji će menadžerima omogućiti validaciju zahtjeva koje šalju RNA korisnici iz bilo koje zemlje, bolja vidljivost predmeta nabave za validatore (tip i visina troška, praćenje budžeta), omogućavanje automatskih nadzora i revizije u stvarnom vremenu za sve procese vezane uz nabavu, podrška organizaciji koja pokriva više zemalja, različite jezike, formate dokumenata, stope PDV-a, valute i ostale čimbenike koji ovise o lokalnom zakonodavstvu pojedine zemlje u kojoj djeluje grupa, učinkovit i transparentan proces validacije računa, sukladan s pravilima nabave grupacije te omogućavanje znatne uštede.

Način rada prije razvoja novoga sustava bila je još jedna uredska priča s dokumentima koji su fizički kolali uredima pa nije bilo tako lako odrediti koliko ih ima, u kojem su statusu i kod koga je koji dokument, što je direktno i indirektno utjecalo na posao i poslovne rezultate. Kada su se za jednu narudžbenicu prikupili svi potrebni potpisi, osoba odgovorna za narudžbu slala je narudžbenicu u Excel formatu e-mailom dobavljaču. Bitni podaci za popunjavanje dokumenata čuvali su se na raznim lokacijama što je povećavalo mogućnost pogreške u popunjavanju dokumenata, a nedostajala je i stroga kontrola. Nakon analize postojećeg stanja te mnogobrojnih radionica i izmijenjenih e-mailova, kao idealan kandidat za rješenje svih izazova ovoga projekta pokazala se CROZova cDocs platforma. cDocs platforma za pohranjivanje dokumenta koristi Alfresco tehnologiju, a za upravljanje procesima u slučaju Renaultovih rješenja iskorištena Acitivity BPM open source platforma. Sâm razvoj sustava, koji je tek pred sâm kraj projekta dobio i svoje ime PUMA (Purchasing Management Application), trajao je približno tri mjeseca, a vodili smo se agilnom metodologijom. Prije svake iteracije sva smo pitanja raspravili s korisnicima putem e-maila, a po potrebi smo održavali i dodatne sastanke. Razvoj je bio podijeljen u četiri iteracije. Nakon prve iteracije razvoja i testiranja isporučen je jedan cijeli proces te održan demo za korisnike. S obzirom na pozitivne reakcije korisnika znali smo da smo na dobrom putu pa je, prema planu, nakon preostale tri iteracije isporučen i ostatak funkcionalnosti. Kako se demo za korisnike nakon prve iteracije pokazao korisnim, s tom smo praksom nastavili i nakon ostalih iteracija. Tijekom tih prezentacija korisnici su odmah u hodu testirali aplikaciju i upoznavali se sa svojim novim alatom za narudžbu sredstava, što je znatno pridonijelo navikavanju korisnika na sustav prije same produkcije. Osim procesa koji se odvijaju kod narudžbe robe, cDocs platforma sa sobom donosi još mnoštvo funkcionalnosti koje Renaultovim korisnicima olakšavaju svakodnevni rad. Takvo je primjerice upravljanje korisničkim rolama, funkcionalnost kojom korisnik s administratorskim ovlastima ostalim korisnicima sustava dodjeljuje određenu rolu, koja im daje pravo sudjelovanja u određenom procesu, ali i pravo gledanja dokumenata u aplikaciji. Razvili smo modul za upravljanje šifrarnicima koji je iznimno važan za kontrolu podataka koji se pohranjuju u dokumentima.

U konačnici su praktički svi zadani ciljevi bili postignuti, osim uštede koja će se s vremenom neminovno pokazati s obzirom da će grupacija funkcionirati efikasnije.

Kreativne organizacije - mit ili istina?

Vjerujem da je nužno da svaka organizacija bude inovativna i kreativna ako želi opstati i napredovati na tržištu. To je ujedno i glavni motiv koji stoji iza stvaranja naše platforme za menadžment ideja, LikeMyIdea, koju i interno koristimo. Takva platforma omogućava velikim tvrtkama da budu efikasnije kad je u pitanju prikupljanje te odabir ideja koje mogu predložiti svi u organizaciji. Manjim tvrtkama je lakše izmijeniti ideje, ali većim tvrtkama je teže pratiti stotine pa i tisuće ideja, a neke od njih mogu bit ključne za rješenje nekog problema, ali i za napredak. Ideje mogu bit i jednostavne poput prve ideje koja je nastala u CROZ-u prilikom testiranja LMI-a - nabavka i korištenje službenih bicikala za posjete korisnicima je dobila dovoljnu potporu na platformi pa smo ju i sproveli u praksi.