Crowdsourcing za mase

Crowdsourcing za mase
Fotolia

Crowdsourcing, odnosno angažiranje pomoći velikog broja anonimnih ili polu-anonimnih slučajnih sudionika na idejnim i poslovnim projektima, u posljednjih je nekoliko godina izuzetno dobio na zamahu.

Projekti poput Kickstartera (www.kickstarter.com) pokazali su da se angažmanom ljudi diljem svijeta oko zajedničkog cilja i interesa mogu prikupiti realna financijska sredstva, a kako bi se taj cilj u konačnici proveo u djelo - bez dodatne cijene posrednika koji u konstrukciju eventualno ugrađuju tek minimalnu vrijednost.

Snagu i pomoć zajednice u poslovanju možete osigurati i sami - bilo putem klasičnih komunikacijskih sredstava i mreže vlastitih prijatelja ili poznanika, odnosno putem anonimnih volontera do kojih se danas može najjednostavnije doći uz pomoć popularnih društvenih mreža. Pri tome treba obratiti pozornost na nekoliko stvari, a kako bi crowdsourcing procedura bila čim jednostavnija i zabavnija za pomoćnike.

Prije svega je projekt neophodno podijeliti na manje dijelove kako bi svaki sudionik dobio svoj segment na kojem će raditi. Takav pristup je organizacijski neophodan jer se u osnovi jedan veći posao (odnosno projekt) mora podijeliti na više ljudi. Nakon toga treba razmisliti o odgovarajućoj nagradi za sudionike, bilo u obliku financijske kompenzacije, davanja priznanja ili npr. osiguravanja povoljnijih uvjeta za dolazak do primjerka proizvoda ili pristupa usluzi koji se razvijaju u sklopu crowdsourcinga.

Zbog toga treba dobro definirati i jasno objasniti cilj, a kako bi pomoćnici mogli steći nedvosmisleni uvid u to što se od njih traži, kakvi se rezultati žele postići i kakvu osobnu korist dobivaju iz projekta. Također, svaki pojedini zadatak mora biti što jednostavniji, a kako ne bi bio naporan i kako bi se mogućnost sudjelovanja otvorila što većem broju ljudi.

Tijekom crowdsourcing projekata određenu količinu pozornosti svakako valja posvetiti i provjeri rezultata i pomoćnika. Primjerice, nije poželjno da se od jednog sudionika po projektu dobiva više povratnih informacija, budući da se time smanjuje kvaliteta, osebujnost i raznolikost ideja i podataka. Dakle - posve suprotno razlozima zašto se crowdsourcing projekt uopće pokreće.