Čitači otisaka prsta čak u 50 milijuna uređaja u 2015.

Čitači otisaka prsta čak u 50 milijuna uređaja u 2015.
Antonio Jularić

Sigurnost je glavna stavka svakog pametnog telefona ili tableta, baš kako je bila donekle i u doba kad su prevladavala desktop računala. No kao i u tom slučaju, tako ni u ovom sigurnosti se ne daje jednak značaj kao napretku ostalog softvera ili hardvera. Ali to bi se skoro moglo promijeniti na bolje.

Razni proizvođači posljednje dvije do tri godine bave se pristupom uređaju prislanjanjem otiska prsta ili prepoznavanjem lica. I na pametnim telefonima uvjerljivo "pobjeđuje" otisak prsta, posebno jer skeneri više ne griješe i dovedeni su do te razine da se takav način otključavanja uređaja ili pristupa porukama, odnosno povjerljivim dokumentima, traži sa svih strana.

A takva potražnja bi nam u ovoj godini mogla donijeti oko 50 milijuna pametnih telefona i phableta sa skenerima koji prepoznaju otisak prsta. I to samo što se tiče kineskih proizvođača. Naime, Samsung i Apple to već nude na svojim premium uređajima, a drugi još stoje u redu čekanja.

Tako je ponajprije zbog cijene jer dok obična "slide" opcija košta proizvođača tri do pet američkih dolara po uređaju, opcija sa skenerom koji prepoznaje otisak prsta košta od osam do deset dolara. No zbog sve veće potražnje se vjeruje da će koštati oko četiri dolara već ove godine i zbog toga bi trebao početi procvat ove mogućnosti zaštite uređaja.

Jer, dok god je PIN najrasprostranjeniji način zaštite, kojem se ujedno i najviše vjeruje, lako ga je probiti ako padne u krive ruke. Otisak prsta ipak je unikatan za svaku osobu na svijetu i mnogo ga je teže probiti i doći do pristupa uređaju. U vrijeme kad se na pametnim telefonima nalazi praktički sve što u materijalnom smislu nešto predstavlja, a kod ponekih nalaze se na njima i mnoge druge privatne stvari, jasno je da ne želimo nikakve "strance" da nam čeprkaju po tome i potom nas ucjenjuju ili oštete na razne načine.