Čak 85 posto ukupnih prihoda od mobilnih aplikacija odlazi na mobilne igre

Čak 85 posto ukupnih prihoda od mobilnih aplikacija odlazi na mobilne igre
Ilustracija / Antonio Jularić

Mobilne aplikacije lako se monetiziraju jer u njih lako postavite oglase, lako uvedete mikrotransakcije ili ih jednostavno možete odmah u startu naplaćivati kroz jednu kupovinu ili neki oblik pretplate. A u takvoj situaciji igre su ono što najbolje prolazi te čini čak 85 posto ukupnih prihoda od aplikacija!

Riječ je o Google Play Storeu i istraživanje je provela App Annie. Dakle, uprihođeno je 34,8 milijardi američkih dolara u 2015. samo od aplikacija vezanih za igre i do 2020. godine bi to trebali porasti do 74,6 milijardi. Primjerice, Alphabet je prošle godine uprihodio na razini kompletne grupacije 74,5 milijardi dolara. Jasno je kao nikad prije, aplikacije su budućnost i na njih se treba koncentrirati, posebno jer kad ih gledamo sve na tržištu, u 2015. su dosegle 51 milijardu dolara i do 2020. bi trebale biti na 101 milijardi dolara.

Kad svega 15 posto Android korisnika plaća aplikacije i App Store bilježi oko 60 posto više prihoda, strategija je više nego očita - pridobiti još korisnika da se odluče platiti za uslugu. To se može kvalitetom, no to se može i kompatibilnosti s uređajima, što znači da Android mora biti što bolji, a i proizvođači moraju biti na razini.

Naravno, ključnu ulogu imaju i developeri jer bez mašte i inovativnosti nema ni zarade. Neka se ugledaju na Clash of Clans, koji je uložio mnogo novca u marketing i postigao uspjeh na međunarodnom tržištu. Dokaz je to i da ništa nije besplatno, da biste postali milijunaši u ovoj industriji, potrebni su vam milijuni dolara ulaganja. To se ne može bez investitora, a oni se neće ni truditi ako ne vide interes zajednice, koju se pridobije inovativnošću.

Samo na taj način može se postati dijelom gaming industrije, koja će na razini svih dostupnih platformi dosegnuti 115 milijardi dolara do 2020. godine.

Naravno, pomaže i to što korisnici sve češće imaju priliku igrati osnovni dio igara besplatno, a tek nakon toga odlučiti žele li dodatno platiti za širu ponudu. Time se kupuje samo ono što korisnik smatra da vrijedi i na kraju plaća za uslugu mnogo lakše, izdašnije i ostaje odan.